Ξεκίνησε ως ένα από τα πιο θεαματικά παιχνίδια μέχρι στιγμής στην διοργάνωση και κατέλληξε ως κλωτσοπατινάδα. Από την αρχή του αγώνα οι Βραζιλιάνοι είχαν πάρει τον έλεγχο του αγωνιστικού χώροι, οι Ιβοριανοί προσπαθούσαν να παίξουν δυνατά όμως ήταν μια ταχύτητα πίσω. Στο 25ο λεπτό ο Κακά έβγαλε μια μπαλιά στον Φαμπιάνο ο οποίος με δυνατό σουτ από πλάγια θέση έκανε το 1-0. Λίγες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο με το σκορ να παραμένει το ίδιο.
Στην επανάληψη οι Βραζιλιάνοι εξακολούθησαν στον ίδιο ρυθμό. Στο 50' ο Φαμπιάνο με μια μαγική ενέργεια πέρασε την μπάλα πάνω από δυο ποδοσφαιριστές, χρησιμοποιώντας και το χέρι του,,, και με δυνατό σουτ νίκησε τον τερματοφύλακα των Ιβοριανών για δεύτερη φορά. Δώδεκα λεπτά αργότερα, στο 62 η Βραζιλία τριπλασίασε τα τέρματα της με τον Ελάνο ο οποίος δέχθηκε χαμηλή σέντρα του Κακά και με πλασέ έκανε το 3-0. Από αυτό το σημείο και μετά οι Ιβοριανοί άρχισαν να κάνουν σκληρά μαρκαρίσματα, σε ένα από αυτά τραυματίστηκε ο Ελάνο και έφυγε με φορείο από το γήπεδο, οι βραζιλιάνοι απάντησαν, υπήρχαν συμπλοκές ποδοσφαιριστών σε μια από αυτές αποβλήθηκε ο Κακά με δεύτερη κίτρινη και στο μεσοδιάστημα που παίχθηκε ποδόσφαιρο οι Ιβοριανοί μείωσαν σε 3-1 με κεφαλιά του Ντρογκμπά στο 79'. Απόλυτα δίκαιη η νίκη των Βραζιλιάνων που προκρίθηκαν στην επόμενη φάση.

Βραζιλία (Ντούνγκα): Σέζαρ, Μαικόν, Μπάστος, Λούσιο, Ζουάν, Μέλο, Ελάνο (67' λ.τ. Αλβες), Ζιλμπέρτο Σίλβα, Κακά, Ρομπίνιο (93' Ραμίρες), Λουίς Φαμπιάνο

Ακτή Ελεφαντοστού (Έρικσον): Μπάρι, Κ. Τουρέ, Ζοκορά, Καλού (68' Κεϊτά), Τιοτέ, Ντιντάν (54' Ζερβίνιο), Τιέν, Γ. Τουρέ, Ντεμέλ, Έμπουε (72' Ρομαρίκ), Ντρογκμπά