Η Παραγουάη ήταν η ομάδα που προκρίθηκε στην επόμενη φάση του παγκοσμίου κυπέλλου έναντι των Ιαπώνων. Αρκετά κακό ματς από πλευράς θεάματος με τις δυο ομάδες να έχουν "παρκάρει λεωφορίο¨ μπροστά από τις εστίες τους και να μην προσπαθούν για να βάλουν ένα τέρμα. Λίγο καλύτεροι οι Παραγουάνοι προς το τέλος του β΄ ημιχρόνου όχι όμως σπουδαία πράγματα. Ίδια η εικόνα από τις δυο ομάδες και στην παράταση συνεπώς για να βγει νικητής, οδηγηθήκαμε στην διαδικασία των πέναλτι με την λατινοαμερικάνικη ομάδα να παίρνει το εισητήριο για την επόμενη φάση. 1-0 με τον Μπαρέτο, 1-1 ο Εντό, 2-1 ο Μπάριος. 2-2 ο Χασέμπε, 3-2 ο Ριβέρος, δοκάρι ο Κομάνο, 4-2 ο Βαλντέζ, 4-3 ο Χόντα, και ο Όσκαρ Καρντόσο ευστόχησε στο τελευταίο πέναλτι με τελικό σκορ 5-3.

ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ (Χεράρδο Μαρτίνο): Βιγιάρ, Μπονέτ, Ντα Σίλβα, Αλκαράς, Μορέλ, Ορτιγκόσα (75' Μπαρέτο), Βέρα, Ριβέρος, Σάντα Κρους (94' Καρντόσο), Μπενίτες (60' Bαλντές), Μπάριος

ΙΑΠΩΝΙΑ (Τακέσι Οκάντα): Καβασίμα, Κομάνο, Νακαζάβα, Τούλιο, Ναγκατόμο, Άμπε (81' Νακαμούρα), Χασέμπε, Ματσούι (65' Οκαζάκι), Έντο, Οκούμπο (106' Ταμάντα), Χόντα