Σημαντική νίκη πέτυχε η Ουρουγουάη απέναντι στην διοργανώτρια Ν. Αφρική και πλέον βρίσκεται μια ανάσα από την πρόκριση στην επόμενη φάση. Νίκη ιστορικής σημασίας για την Ουρουγουάη καθώς ήταν η πρώτη τους έπειτα από το Παγκόσμιο Κύπελλο του 1990 στην Ιταλία.
Καλύτεροι σε όλες τις γραμμές του γηπέδου και στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού οι Ουρουγουάνοι απέναντοι σε μια άνευρη οικοδέσποινα, η οποία δεν θύμισε σε τίποτα την ομάδα που παρακολουθήσαμε στην πρεμιέρα της διοργάνωσης. Το 1-0 ήρθε με δυνατό σουτ του Φορλάν στο 24 με την μπάλα να βρίσκει σε πλάτη αμυντικού. Ο ίδιος παίκτης στο 80΄εκτέλεσε πέναλτι και έκανε το 0-2, φάση στην οποία η Ν. Αφρική έμεινε με 10 παίκτες καθώς ο τερματοφύλακας Κούνε ανέτρεψε τον Λουϊς Σοάρες, ενώ το 3-0 έγινε από τον Περεϊρα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Νότιος Αφρική (Παρέιρα): Κούνε, Γκάξα, Μοκοένα, Κουμάλο, Μασιλέλα, Μοντίσε, Ντικγκατσόι, Πίεναρ (78' Τζόζεφς), Λετσχολονιάγε (57' Μορίρι), Τσαμπαλάλα, Μφέλα

Ουρουγουάη (Ταμπάρεζ): Μουσλέρα, Λουγκάνο, Γκοντίν, Καβάνι, Μ. Περέιρα, Πέρες, Αρεβάλο, Φουτσίλε (70' Φερνάντες), Α. Περέιρα, Σουάρες, Φορλάν