Βήμα πρόκρισης στην Ολλανδία

Posted by ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ 29.7.10

Ισόπαλος με 1-1 ήρθε ο ΠΑΟΚ στην Ολλανδία με αντίπαλο τον Άγιαξ και έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης για τα Play Off του Champions League. Ο δικέφαλος του Βορρά παρουσίασε δυο πρόσωπα στον αγώνα. Στο πρώτο ημίχρονο όπου και βρέθηκε πίσω στο σκόρ, έπειτα από το γκολ του Σοάρες στο 13, ήταν πολύ κακός. Στην επανάληψη βελτιώθηκε αρκετά και κατάφερε να πετύχει την ισοφάρριση στο 72' με τον Βλάνταν Ίβιτς και να αποσπάσει την ισοπαλία, σκορ που τον φέρνει πολύ κοντά στην πρόκριση.

Άγιαξ (Μάρτιν Γιολ): Στεκέλεμπουργκ, Φαν Ντερ Βιλ, Αλντερβέιρελντ, Βερντόνγκεν, Ανίτα, Ενόχ, Σουλεϊμάνι (67' Έρικσεν), Ντε Γιονγκ, Εμάνουελσον (79' Σαρπόνγκ), Σουάρες, Λίνγκρεν (62' Ντε Ζέου)

ΠΑΟΚ (Παύλος Δερμιτζάκης): Χαλκιάς (15' Κρέσιτς), Μπουσαίντι, Τσιρίλο, Μαλεζάς, Σνάουτσνερ, Γκαρσία, Βιτόλο, Σορλέν, Ίβιτς (75' Φωτάκης), Βιεϊρίνια, Σαλπιγγίδης.