Σε ένα από τα πιο όμορφα παιχνίδια της διοργάνωσης, πλούσιο σε γκολ φάσεις και θέαμα οι Γερμανοί νίκησαν με 3-2 τους Ουρουγουάνους και πήραν την 3η θέση στην διοργάνωση.
Οι Γερμανοί άνοιξαν το γκολ με τον Μίλερ στο 19', για να απαντήσουν οι Ουρουγουάνοι με τον Καβάνι στο 28'. Στην επανάληψη ο Ντιέγκο Φορλάν, ένας από τους καλύτερους παίκτες του 19ου παγκοσμίου κυπέλου με σουτ έκανε στο 51' το σκορ 2-1. Η απάντηση των Γερμανών ήρθε στο 56΄με τέρμα που πέτυχε ο Γιάνσεν, ενώ το νικητήριο τέρμα για τα "Πάντσερ" πέτυχε ο Κεντίρα στο 82'. Οι Ουρουγουάνοι είχαν την ευκαιρία να ισοφαρρήσουν στις καθυστερήσεις όταν ο Φορλάν εκτέλεσε φάουλ λίγα μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή όμως η μπάλα βρήκε στο δοκάρι.
Ουρουγουάη (Όσκαρ Ταμπάρες): Μουσλέρα, Λουγκάνο, Γκοντίν, Φουτσίλε, Καβάνι (88' Αμπρέου) Σουάρες, Φορλάν, Πέρες (77' Γκαργκάνο), Περέιρα, Ρίος, Κάσερες

Γερμανία (Γιόακιμ Λεβ): Μπουτ, Γιάνσεν (81' Κρόος), Φρίντριχ, Αόγκο, Κεντίρα, Σβάινσταϊγκερ, Οζίλ (91' Τάσκι) Μίλερ, Μέρτεσακερ, Κακάου (73' Κίσλινγκ), Μπόατενγκ