Προβλημάτισαν οι Ελληνικές ομάδες στο Ουέφα

Posted by ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ 21.8.09

Μια ισοπαλία και μια ήττα ήταν τα αποτελέσματα των Ελληνικών ομάδων στην φάση των προκριματικών για το Uefa Europa League. Ισόπαλος με 1-1 ήρθε με την Χερενφεϊν στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ ενώ η ΑΕΚ φανερά ανέτοιμη δεν απέφυγε την ήττα με 2-1 στην Ρουμανία από την Βασλούϊ .

ΠΑΟΚ-ΧΕΡΕΝΦΕΪΝ 1-1
Κατώτερος των προσδοκιών παρουσιάστηκε ο δικέφαλος του Βορρά και με την απόδοση του προβλημάτισε τους χιλιάδες οπαδούς του που κατέκλυσαν την Τούμπα. H Χέρενφεϊν άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Πάολο Ενρίκε, ενώ για τον ΠΑΟΚ ισοφάρρησε ο Βλάνταν Ίβιτς με τέρμα που πέτυχε στο 54'.

ΒΑΣΛΟΥΪ-ΑΕΚ 2-1
Σημαντικά κενά στην άμυνα και στην ανάπτυξη παιχνιδιού παρουσίασε η ΑΕΚ στην Ρουμανία και πλέον χρειάζεται νίκη στην Αθήνα για να προκριθεί στην φάση των ομίλων. Το σκορ για την Ρουμάνικη ομάδα άνοιξε στο 29' ο Γουέσλι, ενώ στην επανάληψη ο Ισμάελ Μπλάνκο ευστόχησε σε χτύπήμα πέναλτι που κέρδισε ο Ραφίκ Τζιμπούρ στο 69. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Γουέσλι έπειτα από χτύπημα πέναλτι στο 83.