Την χειρότερη εμφάνιση του στα μέχρι στιγμής φιλικά πραγματοποίησαν οι πράσινοι απέναντι στην πιο ανέτοιμη Σαουθάμπτον και προβλημάτισαν με την απόδωση τους. Οι παίκτες του Χανς Μπάκε φάνηκαν να μην ξέρουν τη θέλουν μέσα στο γήπεδο, έδωσαν χώρο στους γηπεδούχους που δημιούργησαν αρκετές φάσες, αλλά δεν μπορούσαν να ολοκληρώσουν τις προσπάθειες τους. Παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε η Σάουθάμπτον στο πρώτο ημίχρονο δεν κατάφερε να σκοράρει. Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε και στο 53 λεπτό ο Πράτον με ένα σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Γκαλίνοβιτς. Η εικόνα του Παναθηναϊκου δεν άλλαξε ουσιαστικά και όποιες ευκαιρίες έγιναν από πλευράς πρασίνων, πραγματοποιήθηκαν στο τέταρτο 75-90. Στο 80 λεπτό ο Ρομέρο πέτυχε ένα τυχερό γκολ. Ο Γκονζάλες βρήκε από αριστερά τον Ρομέρο, ο οποίος επιχείρησε μια σέντρα με στόχο το κεφάλι του Δημήτρη Παπαδόπουλου, αλλά η μπάλα πήρε φάλτσο, άλλαξε πορεία και "κρέμασε" τον Ντείβις. Ιδιαίτερη κίνηση παρουσιάζεται το τελευταίο διήμερο για τα μεταγραφικά των πρασίνων, ωστώσω δεν έχει διαρεύσει κάποιο όνομα. Πληροφορίες αναφέρουν πως οι "πράσινοι¨ εξετάζουν τις περιπτώσεις Ιβάν Κλάζνιτς (Βέρντερ Βρέμης), Σίδνευ Γκοβού (Λυών), ενώ στο τραπέζι έπεσαν τα ονόματα των Ρόμενταλ και Ντενίλσον. Περισσότερες εξελίξεις θα υπάρξουν μέσα στην εβδομάδα.