Αποτελέσματα 10ης αγωνιστικής

Posted by ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ 9.11.09

Ο Παναθηναϊκός οδηγεί την κούρσα στην 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος καθώς πέρασε νικηφόρα από την Λιβαδειά όπου αντιμετώπισε τον τοπικό Λεβαδειακό. Ο Ολυμπιακός έχοντας αρκετές απουσίες βασικών ποδοσφαιριστών του παραχώρησε ισοπαλία στoν Ηρακλή, ενώ ο Παοκ με την νίκη του επί του Πανθρακικού στην Κομοτηνή αναρριχήθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας. Ισοπαλίες είχαμε στα ματς Ατρόμητος-Εργοτέλης, Άρης-Καβάλα ενώ σημαντικές νίκες πέτυχαν ο Πανιώνιος επί της Skoda Ξάνθης στα πηγάδια, ο Αστέρας Τρίπολης επί του ΠΑΣ Γιάννενα ενώ το απόγευμα της Δευτέρας, η ΑΕΚ νίκησε την Λάρισα.

Αναλυτικά:
ΑΡΗΣ-ΚΑΒΑΛΑ 0-0
Όμορφο παιχνίδι διεξήχθει στο Κλεάνθης Βικελίδης και πάρα το γεγονός ότι δεν επιτέχθηκε κάποιοι τέρμα, οι δυο ομάδες έπαιξαν ποδόσφαιρο γρήγορου ρυθμού και είχαν ευκαιρίες για να πάρουν τους τρεις βαθμούς. Ο Άρης είχε την κατοχή της μπάλας στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα όμως δεν κατάφερε να εκμεταλευθεί ούτε το αριθμητικό πλεονέκτημα έπειτα από τις αποβολές με κόκκινη κάρτα των Ντικοροκ στο 67, Οικονόμου στο 89(απευθείας) και Ονουάτσι στο 94.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΗΡΑΚΛΗΣ 1-1
Με απουσίες επτά βασικών του ποδοσφαιριστών παρατάχθηκε ο Ολυμπιακός στο Γ.Καραϊσκάκης. Οι ερυθρόλευκοι που είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο πέτυχαν ένα πανέμορφο γκολ με σουτ του Έντσο Μαρέσκα στο 40΄. Στην επανάληψη ο ρυθμό του αγώνα έπαιξε και σε συνδυασμό με το ακυρωθέν γκολ του Μήτρογλου δεν κατάφεραν να κλειδώσουν την νίκη με αποτέλεσμα ο Ηρακλής να πετύχει ένα γκολ με τον νεαρό Βέλλιο στο 91 και να πάρει πολύτιμη ισοπαλία.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ-ΠΑΟΚ 1-2
Σημαντική νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ επί του Πανθρακικού στην Κομοτηνή. Καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι που προηγήθηκαν με γκολ του Βιερίνια στο 26’ και του Γκαρσία στο 58’ ενώ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στο σκορ με τέρμα που πέτυχε ο Μπουβάλ στο 69’.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 0-0
Λευκή ισοπαλία είχαμε στο Περιστέρι. Από ένα ημίχρονο είχαν οι δυο ομάδες με τον Εργοτέλη να έχει πιο κλασικές ευκαιρίες για γκολ και τον Ατρόμητο να ανεβάζει την απόδοση του στο δεύτερο ημίχρονο αλλά δίχως να σκοράρει.

SKODA ΞΑΝΘΗ-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 1-2
Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχαν οι κυανέρυθροι στα πηγάδια. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκαν με τον Μπάλαμπαν στο 18’ κάνωντας το 0-1, σκορ με το οποίο έληξε το ημίχρονο. Στην επανάληψη η Ακριτική ομάδα ισοφάρησε στο σκορ με τον Ζιεντσουκ στο 55’ όμως ο Μπάλαμπαν στο 85’ έστειλε για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα του Γκσμπούρνιγκ.

ΑΣΤ.ΤΡΙΠΟΛΗΣ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 3-0
Έχωντας για πρωταγωνιστή του Σέζαρεκ, οι Αρκάδες πέρασαν ένα εύκολο απόγευμα και δίκαια κατάκτησαν τους τρεις βαθμούς. Ο Σέζαρεκ που ήταν ο κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης πέτυχε 3 γκολ (13’, 74’, 81’).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 0-2
Εύκολο απόγευμα πέρασαν οι πράσινοι στην Λιβαδειά όπου ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν στο 67 με ένα αυτογκόλ του Καρακώστα επειτα από κεφαλιά του Βύντρα. Στο 82’ λεπτό ήταν η σειρά του Τζιμπρίλ Σισέ να κάνει το 0-2 για τους πράσινους.

Α.Ε.Κ.-ΛΑΡΙΣΑ 3-1
Αρκετά καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η ΑΕΚ το απόγευμα της Δευτέρας στο Ο.Α.Κ.Α. Το σκορ για την Ένωση άνοιξε στο 18΄ο Μαϊστόροβιτς για να ισοφαρίσει ο Ρομέου στο 45’. Στην επανάληψη η υπεροχή της ΑΕΚ ήταν ξεκάθαρη και έφτασε στην νίκη με τα γκολ με των Μπλάνκο στο 50(πεν) και Νέμεθ στο 64’.