Αποτελέσματα 11ης αγωνιστικής

Posted by ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ 23.11.09

Τον βαθμό της ισοπαλίας απέσπασε ο Αστέρας Τρίπολης από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ όπως και ο ΠΑΣ Γιάννενα από τον Ολυμπιακό στα Γιάννενα. Στο ντέρμπι της αγωνιστικής ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με εντυπωσιακό σκορ επί του Άρη, ενώ η Καβάλα που αποτελεί την έκπληξη του πρωταθλήματος έφτασε στην νίκη απέναντι στην ΑΕΚ. Σημαντικές νίκες πέτυχαν ο Πανιώνιος επί του Πανθρακικού και η Skoda Ξάνθη επί του Λεβαδειακού, ενώ ισόπαλο ήταν το ματς του Ηρακλή με τον Ατρόμητο. Από έναν αγώνα λιγότερο έχουν Εργοτέλης και Λάρισα καθώς ο αγώνας αναβλήθηκε και θα διεξαχθεί στις 2/12.

Αναλυτικά:
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ – ΛΑΡΙΣΑ *

ΗΡΑΚΛΗΣ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 2-2
Ο 19χρόνος Βέλιος ήταν αυτός που για ακόμη μια φορά γλίτωσε τον γηραιό από ήττα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο με 0-2 χάρη στα τέρματα των Μπρίτο 18' και Περόνε 22' ενώ στο β' ημίχρονο ο Ιάκομπ στο 55' και ο Βέλιος στο 92' γλίτωσαν τον γηραιό από την ήττα.

ΝΕΑ ΚΑΒΑΛΑ – ΑΕΚ 2-1
Ακόμα μια αρκετά καλή εμφάνιση από την Καβάλα και μια ακόμα νίκη επί ενός σπουδαίου αντιπάλου. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 54' με τον Ντομπρασίνοβιτς, για να ισοφαρρήσει για την ΑΕΚ ο Γκέντσογλου στο 69'. Την νίκη για τους γηπεδούχους χάρισε ο Γιάννου με γκολ που πέτυχε στο 85'.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-2
Την ισοπαλία απέσπασε ο ΠΑΣ από τους ερυθρόλευκους που αν και είχαν προηγηθεί με 0-2 χάρη στα τέρματα του Ζεβλάκοφ 23' και Μήτρογλου 80', ισοφαρήστικαν μέσα σε δυο λεπτά από τους Τζανή 83' και Μπακαγιόκο 90'.

ΠΑΟΚ – ΑΡΗΣ 4-1
Σαρωτικός ήταν ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα που υποχρέωσε τον Άρη σε βαριά ήττα στο ντεμπούτο του Έκτορ Ραούλ Κούπερ στον πάγκο των κιτρινόμαυρων. Τα γκολ πέτυχαν οι Ίβιτς 19(πεν), Μουσλίμοβιτς (45', 60'). Βιτόλο 49' (πεν) ενώ για τον Άρη μείωσε το σκορ ο Νέτο στο 85'.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 1-1
Σημαντική ισοπαλία απέσπασε από τους πράσινους ο Αστέρας Τρίπολης στο ΟΑΚΑ. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Ουντότζι στο 60, όμως υποχρεώθηκαν να παίξουν με 10 παίκτες έπειτα από την αποβολή του Λαδάκη με δεύτερη κίτρινη στο 63. Για τους πράσινους ισοφάρρησε ο Σισέ στο 74'.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ 3-1
Νίκη που τον βάζει σε τροχιά των Play Off πέτυχε ο Πανιώνιος επί του Πανθρακικού, ο οποίος βρίσκεται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι κυανέρυθροι πέτυχαν γκολ με το καλημέρα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Εστογιανόφ στο 2', ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρρησαν το ματς στο 60' με τον Μπέρτραντ. Τα γκολ της νίκης για τους γηπεδούχους πέτυχαν ο Όμο στο 84' και ο Ριέρα στο 92'.

SKODA ΞΑΝΘΗ – ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 1-0
Χάρη σε ένα γκολ που πέτυχε ο Ποϊ στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης η Skoda Ξάνθη πήρε σπουδαία βαθμολογική ανάσα και ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας όπου παραμένει ο Λεβαδειακός.