Αποτελέσματα 13ης Αγωνιστικής

Posted by ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ 24.12.07

Αλλαγή είχαμε και αυτή την αγωνιστική στην πρώτη θέση του 2ου πρωταθλήματος της Superleague. η ΑΕΚ εκμεταλεύθηκε την γκέλα του Ολυμπιακού στην Λάρισα, νίκησε εκτός έδρας τον Εργοτέλη και ανέβηκε στην πρώτη θέση. Ο Παναθηναϊκος επιβλήθηκε 3-1 του ΟΦΗ έχωντας σε εκπληκτική μέρα τον Δημήτρη Σαλπιγγίδη. Νικητής στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης βγήκε ο Αρης που ξεπέρασε το σοκ του Μονάχου και νίκησε 0-2 τον Ηρακλή. Νέα νίκη εντός έδρας για τον Αστέρα Τρίπολης απέναντι στον Ατρόμητο που τον έφερε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, ενώ στην ισοπαλία έμειναν η Βέροια με τον Πανιώνιο. Εκπληκτική νίκη πέτυχε και η Skoda Ξάνθη απέναντι στον Απόλλωνα Καλαμαριάς στον αγώνα που διεξήχθει στα πηγάδια το Σαββάτο όπως και ο ΠΑΟΚ απέναντι στον Λεβαδειακό σε ένα ματς που αρνητικός πρωταγωνιστής ήταν ο Γ.Καζναφέρης που έκανε τον ευατό του αλλαγή λίγα λεπτά πριν την λήξη του αγώνα.

Αναλυτικά:

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ-ΑΕΚ 1-4
Η ΑΕΚ επέστεψε στην κορυφή καθώς επικράτησε με 4-1 στο Παγκρήτιο επί του Εργοτέλη που είχε προηγηθεί με γκολ του Ογκνιένοβιτς στο 18ο λεπτό, όμως έχασε για 4 εβδομάδες τον Παπασταθόπουλο που υπέστη θλάση δευτέρου βαθμού στον δικέφαλο. Τα γκολ πέτυχαν Ογκνιέβιτς 18', Δέλλας 29', 74΄ Μαντούκα, 91' Λυμπερόπουλος, 94' Λυμπερόπουλος.

ΛΑΡΙΣΑ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-0
Μέτριο ήταν το θέαμα στο Αλκαζάρ. Οι βυσσινοί αν και καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα δεν δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για γκολ. Οι ερυθρόλευκοι παρατάχθηκαν δίχως τους Λεντέσμα, Στολτίδη και υποχρεώθηκαν σε μια δίκαιη ισοπαλία.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΟΦΗ 3-1
Την 8η νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Παναθηναϊκός επικρατώντας με 3-1 του ΟΦΗ στην άδεια σχεδόν Λεωφόρο (μόλις 5.254 εισιτήρια). Οι παίκτες του Πεσέιρο "καρδιοχτύπησαν" στα τελευταία λεπτά αφού δέχθηκαν την ισοφάριση του Νουαφόρ στο 76' (είχαν προηγηθεί με τον Μάντζιο στο 7') αλλά ένα αυτογκόλ του Ισά 78' και ένα του Σαλπιγγίδη 80' έδωσαν τους τρεις βαθμούς στους γηπεδούχους.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 1-0
Για μια ακόμη αγωνιστική έλαμψε το φωτεινό άστρο του Αστέρα Τρίπολης. Με το γκολ της "χρυσής αλλαγής" του Κάμπος, Ζουντί, δώδεκα λεπτά πριν το τέλος, ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε με 1-0 του Ατρομήτου, συνεχίζοντας έτσι τις υψηλές πτήσεις του στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας.

ΗΡΑΚΛΗΣ-ΑΡΗΣ 0-2
Τα τέρματα του Σανσόν (32') και του Χαβίτο (90'), χάρισαν τη νίκη στον Άρη, ο οποίος σκαρφάλωσε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, δύο βαθμούς πίσω από τον Αστέρα Τρίπολης.

ΒΕΡΟΙΑ-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 1-1
Βέροια και Πανιώνιος έμειναν στο 1-1 για την 13η αγωνιστική της Super League. Ο Μπικόφσκι το γκολ για τους γηπεδούχους (67'), ο Αραβίδης (73') για τους φιλοξενούμενους που έχασαν σημαντικές ευκαιρίες να πάρουν την νίκη στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

SKODA ΞΑΝΘΗ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 6-1
Ρατζίνσκι και Πόι έκαναν δώρο το "τρίποντο" στην Ξάνθη με 3 ( 45', 53',77') και 2(29', ,35') γκολ αντίστοιχα, κόντρα στον τραγικό Απόλλωνα. Για τον Απολλώνα σκόραρε ο Περόνε στο 53' ενώ το έκτο γκολ των γηπεδούχων πέτυχε ο Μπάρκογλου στο 88'.

ΠΑΟΚ-ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 1-0
Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος φάνηκε να μπλοκάρει στο αμυντικό τοίχος του Λεβαδειακού, όμως το γκολ του Βασίλη Λάκη στο 88ο λεπτό ήταν αυτό που ''λύτρωσε'' τον ΠΑΟΚ και τον οδήγησε στη νίκη επί του Λεβαδειακού με 1-0.