Βήμα πρόκρισης για δυο.

Posted by ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ 9.11.07

Δυο νίκες και μια ήττα σημείωσαν οι Ελληνικές ομάδες στις χθεσινές αναμετρήσεις στο Ουέφα. Ο Παναθηναϊκος στην Κοπενχάγη απέναντι στην ομώνυμη ομάδα σφράγγισε ουσιαστικά το εισητήριο της πρόκρισης στην επόμενη φάση, ενώ θετικό ντεμπούτο στους ομίλους έκανε ο Άρης που θριάμβευσε με 3-0 επί του Ερυθρού Αστέρα. Μπορούσε για ένα θετικό αποτέλεσμα η Λάρισα απέναντι στην πανίσχυρη Ζενίτ, όμως η ομάδα του Γ.Δώνη δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της σκορ. Πανιώνιος και ΑΕΚ είχαν ρεπό.

Αναλυτικά:

ΚΟΠΕΝΧΑΓΗ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 0-1
Το δύο στα δύο πραγματοποίησε χθες ο Παναθηναϊκός που επικράτησε με 1-0 της Κοπεγχάγης στη Δανία, για τη 2η αγωνιστική του τρίτου ομίλου στο Κύπελλο UEFA. Πλέον, οι «πράσινοι» μετρούν έξι βαθμούς και απομένουν τα τυπικά για να πανηγυρίσουν την πρόκριση στους «32» του θεσμού. Το γκολ για τους πράσινους πέτυχε στο 17' ο Ντογιέ ο οποίος εκμεταλεύθηκε την απόκρουση του Κρίστενσεν έπειτα από σουτ του Παπαδόπουλου. Η Κοπενχάγη έχασε πέναλτι στο 63λεπτό με τον Νόρεγκααρντ να βρίσκει την μπάλα στο δοκάρι.

ΑΡΗΣ-ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ 3-0
Σαρωτικός ήταν ο Άρης στο τελευταίο εικοσάλεπτο του αγώνα επί του Ερυθρού Αστέρα. Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο νεαρός Θανάσης Παπάζογλου που αντικατέστησε τον Βλάνταν Ίβιτς και πέτυχε δυο τέρματα στο 76 και 89' ενώ στις καθυστερήσεις σκόραρε και ο Σέρχιο Κόκε. Στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα η ομάδα του Ντούσαν Μπάγιεβιτς είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά δεν μπορούσε να φτάσει εύκολα στην περιοχή των φιλοξενουμένων, οι οποίοι περιορίστηκαν στις αντεπιθέσεις αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του ΆΡΗ.

ΛΑΡΙΣΑ-ΖΕΝΙΤ 2-3
Την ήττα με 3-2 από την Ζενίτ γνώρισε στο Πανθεσσαλικό η Λάρισα, για την 2η αγωνιστική του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ Οι «βυσσινί» βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο, πιάνοντας σπουδαία απόδοση στα πρώτα είκοσι λεπτά του δεύτερου μέρους, κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι μέσα σε ένα πεντάλεπτο (58’ Αλεξάνδρου, 63’ Φωτάκης). Από εκεί και πέρα, όμως η απόδοση των παικτών του Γιώργου Δώνη έπεσε και έτσι η ρωσική ομάδα γύρισε το ματς, εκμεταλλευόμενη τα αμυντικά κενά της ελληνικής ομάδας.

Στην 16η θέση η Ελλάδα!
Με αυτές τις δύο νίκες αλλά και την ισοπαλία του Ολυμπιακού με την Ρεάλ η χώρα μας έφτασε στην 16ή θέση της κατάταξης στην Ουέφα και βρίσκεται μια ανάσα από την 15ή Βουλγαρία η οποία δεν έχει εκπροσώπους στις Ευρωπαϊκες διοργανώσεις.
Αναλυτικά η βαθμολογία της UEFA όπως διαμορφώθηκε μετά τα αποτελέσματα των αγώνων της Πέμπτης: