Αποτελέσματα 18ης Αγωνιστικής

Posted by ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ 19.1.09

Νικηφόρα πέρασε στην έξοδο του στις Σέρρες ο Ολυμπιακός και πήρε τους τρεις βαθμούς από τον Πανσεραϊκό σε έναν ιδιαίτερα σκληρό αγώνα. Με εντός έδρας νίκες συνέχισαν επίσης οι Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ με αντιπάλους τον Άρη και τον Πανθρακικό αντίστοιχα. Την πρώτη της εκτός έδρας νίκη πέτυχε η ΑΕΚ με αντίπαλο τον Ηρακλή στο Καυτατζόγλειο ενώ σημαντικές βαθμολογικές νίκες πέτυχαν ο Αστέρας Τρίπολης επί του Θρασύβουλου και ο Όφη επί του Πανιωνίου. Μια ακόμα εντός έδρας νίκη για τον Λεβαδειακό που συνέτριψε τον Εργοτέλη ενώ η μοναδική ισοπαλία της αγωνιστικής σημειώθηκε στα πηγάδια όπου η Skoda Ξάνθη ήρθε ισόπαλη με την Λάρισα η οποία παρέμεινε στην τροχιά των play Off.

αναλυτικά:
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ - ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 4-0
Ο Λεβαδειακός συνεχίζει να εντυπωσιάζει και στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος με τις εντός έδρας εμφανίσεις του. Αυτή τη φορά η ομάδα της Λιβαδειάς έκανε επίδειξη δύναμης και συνέτριψε τον Εργοτέλη με τέσσερα τέρματα που πέτυχαν οι Χίμπλινγκέρ(38' αυτ), Ντιμπαλά (53', 60'), Λεονάρντο (84' πεν).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠ. - ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ 3-0
Την καλή εμφάνιση με την βαθμολογική ανάσα των 3 βαθμών συνδίασε η ομάδα της Τρίπολης που επιβλήθηκε του Θρασύβουλου με τρία τέρματα. Τα γκολ για την ομάδα του Νίκου Κωστένογλου πέτυχαν οι Καούνος (29), Φιλόμενο (58', 84' πεν).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΑΡΗΣ 4-0
Στο δεύτερο ημίχρονο έδειξαν τα δόντια τους οι πράσινοι που επιβλήθηκαν με τέσσερα τέρματα επί του Άρη. Δυο γκολ πέτυχε ο Γιώργος Καραγκούνης (47-πεν, 56') και από ένα οι Ρουκάβινα (59'), Κλεϊτον (71').

SKODA ΞΑΝΘΗ - ΛΑΡΙΣΑ 1-1
Αν και ανώτεροι οι ακρίτες από τους Λαρισινούς δεν κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς και έμειναν για μια ακόμη αγωνιστική δίχως νίκη. Τα γκολ πέτυχαν οι Νταμπίζας στο 69' με αυτογκόλ ενώ για τους φιλοξενούμενους ισοφάρησε ο Ιγκλέσιας στο 87'.

Π.Α.Ο.Κ. - ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ 2-0
Δίχως να εντυπωσιάσει ο ΠΑΟΚ πήρε αυτό που ήθελε από τον φιλοξενούμενο Πανθρακικό και συνεχίζει να βρίσκεται στην δεύτερη θέση. Τα γκολ για τον δικέφαλο του Βορρά πέτυχαν οι Μουσλίμοβιτς στο 30' ενώ στην επανάληψη σκόραρε ο Βιεϊρίνια στο 82'.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-1
Καλύτεροι οι ερυθρόλευκοι παρουσιάστηκαν στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και με ένα γκολ του Τοροσίδη στο 26' έφυγαν νικητές από τις Σέρρες. Έντονα παράπονα από τους φιλοξενούμενους για το σκληρό παιχνίδι της ομάδας των Σερρών που δεν τιμωρήθηκαν με κάρτες από τον διαιτητή Δαλούκα.

ΗΡΑΚΛΗΣ - Α.Ε.Κ. 0-1
Την πρώτη νίκη της εκτός έδρας πέτυχε η ΑΕΚ με αντίπαλο τον Ηρακλή που διαμαρτύρεται για την διαιτησία του Λαμπρόπουλου ο οποίος δεν καταχύρωσε γκολ στους γηπεδούχους. Το γκολ για την Ένωση πέτυχε ο Ισμαήλ Μπλάνκο με κοντινό σουτ στο 69' λεπτό της αναμέτρησης.
Ο.Φ.Η. - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 2-0 Πρώτη εντός έδρας νίκη για τους Κρητικούς στο πρωτάθλημα που αισιοδοξούν ότι μπορούν να μείνουν στην κατηγορία. Οι γηπεδούχοι εκμεταλεύθηκαν με τον καλύτερο τρόπο την αποβολή του Μάκου στο 28λεπτό και με την νίκη τους αυτή έκαναν ένα βήμα για την παραμονή τους. Τα γκολ πέτυχαν οι Σίμιτς στο 25' και Πόποβιτς στο 56'.