Αποτελέσματα 16ης αγωνιστικής

Posted by ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ 5.1.09

Νικηφόρα πέρασε ο Ολυμπιακός από την Τρίπολη όπου νίκησε τον Αστέρα ενώ ο ΠΑΟΚ νικώντας τον ΟΦΗ απέκτησε διαφορά τριών βαθμών εκμεταλευόμενος την ισοπαλία του Παναθηναϊκού με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.
Ο Λεβαδειακός εκμεταλεύθηκε για ακόμα μια φορά την έδρα του νικώντας τον ΑΡΗ, ενώ ο Πανθρακικός πέτυχε μια σημαντική εκτός έδρας νίκη επί του Εργοτέλη. Ισοπαλία είχαμε στους αγώνες Skoda Ξάνθη-Πανιώνιος και Θρασύβουλος-Λάρισα, ενώ ο αγώνας του Πανσεραϊκού με τον Ηρακλή που αρχικά αναβλήθηκε λόγο κακοκαιρίας διεχήχθει την Τετάρτη 7 Ιανουαρίου και έληξε ισόπαλος.

σναλυτικά:

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ - ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ 0 - 1
Συνέχισε την εκπληκτική του πορεία ο Πανθρακικός και έκανε το πρώτο διπλό του 2009 κατακτώντας τρεις βαθμούς στο Παγκρήτιο. Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων και έχασαν δίκαια από την ομάδα της Κομοτηνής με το γκολ που πέτυχε ο Κλεμέντ στο 40'.

SKODA ΞΑΝΘΗ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 0 - 0
Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν οι δυο ομάδες στα Πηγάδια. Περισσότερο κερδισμένος ο Πανιώνιος που κατάφερε να αποσπάσει την ισοπαλία παρά τις απουσίες ενώ οι Ακρίτες για 8η αγωνιστική αγνωούν την νίκη.

ΑΣΤ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0 - 1
Νικηφόρα πέρασαν από την Τρίπολη οι ερυθρόλευκοι και διατήρησαν το προβάδισμα τους στον βαθμολογικό πίνακα. Οι γηπεδούχοι αν και είχαν την κατοχή της μπάλας δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν σε γκολ τις ευκαιρίες τους μέσα στο λασπωμένο τερέν που δυσκόλεψε και τις δυο ομάδες για να παίξουν ποδόσφαιρο αξιώσεων. Ο Ολυμπιακός σημείωσε ευκαιρίες για να πετύχει και άλλα τέρματα ενώ κέρδισε ένα πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Γκαλέτι στο 27'.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ - ΑΡΗΣ 2 - 0
Συνέχισε το αήτητο σερί του ο Λεβαδειακός στο φετινο πρωτάθλημα και εκτός απροόπτου η ομάδα της Λειβαδιάς θα εξασφαλίσει νωρίς την παραμονή της στην κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι αν και έκαναν κάποιες ευκαιρίες δεν κατάφεραν να σημειώσουν τέρματα όμως οι γηπεδούχοι είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Λεονάρντο που πέτυχε δυο γκολ, στο 58' και 72'.

Π.Α.Ο.Κ. - Ο.Φ.Η. 2 - 0
Αγωνιστικός ρυθμός, αρκετές ευκαιρίες και δυο γκολ ήταν τα χαρακτηριστικά του ΠΑΟΚ στην αναμέτρηση του με τον ΟΦΗ. Εντυπωσιακή επιστροφή έκανε ο Ζλάταν Μουσλίμοβιτς που πέτυχε το πρώτο γκολ της ομάδας του στο 34' ενώ οκτώ λεπτά αργότερα ο Βλάνταν Ίβιτς στο 42' έκανε το τελικό 2-0.

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ - ΛΑΡΙΣΑ 0 - 0
Τον βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκαν ο Θρασύβουλος με την Λάρισα σε έναν αγώνα με μέτριο θέαμα και δίχως γκολ. Ελάχιστες ευκαιρίες δημιούργησαν οι δυο ομάδες που μοιράστηκαν και τις εντυπώσεις στον αγωνιστικό χώρο.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - Α.Ε.Κ. 0 - 0
Δυνατό ματς εξελίχθηκε στο ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ να παρουσιάζεται καλύτερη στο πρώτο μέρος και τους πράσινους στο δεύτερο. Οι γηπεδούχοι αν και είχαν την εδαφική υπεροχή δεν δημιούργησαν μεγάλες ευκαιρίες και διαμαρτύρονται για δυο φάσεις όπου ζήτησαν πέναλτι, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι στο 31'.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΗΡΑΚΛΗΣ 0-0
Τους βαθμούς και τις εντυπώσεις μοιράστηκαν οι δυο ομάδες στον εξ' αναβολής αγώνα. Καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο απουσίαζαν φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.