Εθνική Υπερηφάνεια

Posted by ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ 12.10.06

Ιστορική νίκη εκτός έδρας πέτυχε εχθές η Εθνική Ελλάδος που επιβλήθηκε της Βοσνίας με 4-0. Η εθνική μας άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Άγγελου Χαριστέα, έπειτα από χέρι που δώθηκε σε Βόσνιο Αμυντικό. Ο αγώνας μέχρι το 70 λεπτό ήταν αμφίροπός μέχρι που η Ελληνική ομάδα, έπαιξε σαν πρωταθλήτρια Ευρώπης και διπλασίασε τα τέρματα της με σουτ φωτοβολίδα του Χρήστου Πατσατζόγλου από πλάγια θέση μέσα στη μεγάλη περιοχή έπειτα από ασίστ του Σαμαρά. Λίγα λεπτά αργότερα ο επιθετικός της Σίτυ με πλασέ έκανε το 3-0 ενώ στις καθυστερήσεις ο Κώστας Κατσουράνης με σουτ-πλασέ έχω από τηνμεγάλη περιοχή νίκησε τον Βόσνιο τερματοφύλακα, γράφωντας έτσι έναν εντυπωσιακό επίλογο σε έναν Εθνικό θρίαμβο. Το καλύτερο αντίο είπε ο Θωδωρής Ζαγοράκης που εχθές συμπλήρωσε 119 συμμετοχές με την Εθνική ομάδα. «Κάποια στιγμή θα γινόταν και αυτό. Ό,τι είχα, το έδωσα» σχολίασε ο κάπτεν. Στην παρουσία του «Πάτσα» στάθηκε ο Ότο Ρεχάγκελ. «Δεν πρέπει να πετάμε στα σύννεφα, αφού είχαμε κάποια νεκρά διαστήματα» σχολίασε ο Κατσουράνης. Επόμενη αντίπαλος της Εθνικής μας στα προκριματικά η Τουρκία στις 24 Μαρτίου στο ντέρμπι κορυφής του ομίλου.