Στο ίδιο έργο θεατές....

Posted by ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ 13.9.06

Είναι δύσκολο να προσπαθήσεις να εξηγήσεις τα αίτια μιας τέτοιας ήττας. Ο Ολυμπιακός σε ένα ακόμη "περίεργο" ευρωπαϊκο παιχνίδι κατάφερε να χάσει ένα ματς κλειδί που ίσως αποδειχθεί καθοριστικό για την συνέχεια του στο θεσμό. Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να έχει την κατοχή της μπάλας, να δημιουργεί φάσεις και να έχει καθηλώσει την Βαλένθια στο μισό του αγωνιστικού χώρου, όλα αυτά μέχρι το 28λεπτό όπου προηγήθηκε στο σκορ με γκολ του Μιχάλη Κωνσταντίνου. Στην συνέχεια οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν κατάφεραν να κρατήσουν την μπάλα στο κέντρο με αποτέλεσμα η Βαλένθια να πατήσει γκάζι και εκμεταλευόμενη την κακή απόδωση των Ουαντού και Ζεβλάκοφ κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με 2 γκολ του Μοριέντες. Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός προσπάθησε να βελτιώσει την απόδοση του και κατάφερε να ισοφαρίσει με ένα γκολ του Νέρι Καστίγιο στο 66. Κρίσημη μπορεί να χαρακτηριστεί η μεγάλη ευκαιρία του Ριβάλντο 5 λεπτά αργότερα ενώ ο επίλογος του αγώνα γράφθηκε με δυο τραγικά λάθη της άμυνας. Στο 85 ο Αμπιολ εκμεταλευόμενη το κακό διώξιμο της άμυνας από στημένη φάση, έπιασε ένα ευθύβολο και δυνατό σουτ, μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον Αντώνη Νικοπολίδη ενώ 3 λεπτά αργότερα ο Μοριέντες νίκησε στον αέρα τον πολύ κακό Ουαντού και έγραψε το τελικό σκορ. Σε καμία περίπτωση το τελικό σκορ δεν ανταποκρίνεται στην εικόνα του αγώνα. Ο Ολυμπιακός έχασε σημαντικές ευκαιρίες, οι παίκτες του προσπάθησαν για ένα καλό αποτέλεσμα και μόχθησαν για να πάρουν την νίκη, κατάφεραν να πετύχουν δυο τέρματα στην εξαιρετική άμυνα της Βαλένθια, όμως προδόθηκαν από μια άμυνα που βρέθηκε σε κάκιστη μέρα και υπέπεσε σε τραγικά λάθη που μια ομάδα όπως η Βαλένθια δεν τα συγχωρεί και ξέρει να τα εκμεταλεύεται.
Τί μέλλει γενέσθε; Το πλέον κρίσιμο ματς του Ολυμπιακού στον όμιλο είναι το εκτός έδρας με την Σαχτιόρ που γνώρισε την συντριβή με 4-0 απέναντι στους σαρωτικούς Ρωμαίους. Σε περίπτωση που σπάσει η κακή παράδωση με τις εκτός έδρας ήττες και καταφέρει να πάρει νικηφόρο αποτέλεσμα μπαίνει ξανά στην τροχιά της πρόκρισης. Σε περίπτωση που πάρει την ισοπαλία θα έχει τον πρώτο λόγο για την έξοδο στο Ουέφα και θα διεκδικήσει μια ακόμη ισοπαλία εκτός έδρας με έναν από τους δύο ισχυρούς. Το τρίτο σενάριο νομίζω πως είναι περιττό να το αναφέρουμε.