H παράσταση έλαβε τέλος...

Posted by ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ 18.5.06

Για δεύτερη φορά στην ιστορία της η Μπαρτσελώνα αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης αφού επικράτησε στον χθεσινό τελικό με σκορ 2-1 έναντι της Άρσεναλ. Το παιχνίδι στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο είχε γρήγορο ρυθμό αλλά έπειτα από την δίκαιη αποβολή του Λέμαν, η Άρσεναλ υποχρεώθηκε να παίζει με 10 παίκτες και να ακολουθήσει έναν πιο συντηριτικό ρυθμό. Ωστόσο η ομάδα του Λονδίνου βρήκε την δύναμη να αντεπιτεθεί και χτύπησε στο 37 λεπτό με κεφαλιά του Κάμπελ. Στα λεπτά που ακολούθησαν η Μπαρτσελώνα έμοιαζε υπνωτισμένη και ο Ροναλντίνιο ήταν αρκετά υποτονικός. Έπειτα από το 65 λεπτό το σκηνικό άλλαξε άρδην και οι καταλανοί πίεζαν ακατάπαυστα. Αποτέλεσμα αυτής τις πίεσης ήταν να πετύχουν δύο τέρματα σε διάστημα πέντε λεπτών. Την αρχή έκανε ο Ετοό που με πλασέ από πλάγια θέση έκανε το ισοφάρισε για την Μπαρτσελώνα, ενώ την χαριστική βολή έδωσε στο 91 ο Μπελέτι.

Οι συνθέσεις

Μπαρτσελόνα: Βαλντές, Ολεγκέρ (71' Μπελέτι), Μάρκεζ, Πουγιόλ, φαν Μπρόνκχορστ, Εντμίλσον (46' Ινιέστα), Ντέκο, φαν Μπόμελ (61' Λάρσον), Ζιουλί, Ροναλντίνιο, Ετό

Αρσεναλ: Λέμαν, Εμπουε, Τουρέ, Κάμπελ, Κόουλ, Ζιλμπέρτο, Φάμπρεγας (74' Φλαμινί), Πιρές (20' Αλμούνια), Χλεμπ, Λιούνγκμπεργκ, Ανρί

Σκόρερ: 76' Ετό, 81' Μπελέτι - 37' Κάμπελ
Διαιτητής: Τέριε Χάουγκε (Νορβηγία)
Κίτρινες: Ολεγκέρ - Εμπουε, Ανρί
Κόκκινες: Λέμαν