Αποτελέσματα 14ής αγωνιστικής

Posted by ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ 15.12.08

Την ισοπαλία της Λάρισας με τον Ολυμπιακό εκμεαλεύθηκε ο ΠΑΟΚ που επιβλήθηκε της Skoda Ξάνθης και μείωσε την διαφορά του από την κορυφή. Ισόπαλη αναδείχθηκαν ο Άρης με την ΑΕΚ στο Κλεάνθης Βικελίδης, ενώ ο Παναθηναϊκός πέρασε ένα εύκολο απόγευμα με αντίπαλο τον Πανσεραϊκό. Σημαντική νίκη πέτυχε ο Λεβαδειακός με αντίπαλο τον Πανθρακικό όπως και ο Πανιώνιος που νίκησε εκτός έδρας τον Θρασύβουλο. Σημαντική νίκη πέτυχε ο Όφη στο ντέρμπι της Κρήτης όπου τυπικά γηπεδούχος ήταν ο Εργοτέλης, ενώ βαθμολογική ανάσα πήρε ο Ηρακλής που νίκησε στην Τρίπολη τον Αστέρα.

αναλυτικά:
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ 2-0
Το πλεονέκτημα της έδρας του εκμεταλεύθηκε για μια ακόμη φορά στο φετινό πρωτάθλημα ο Λεβαδειακός και με δυο γκόλ του Λεονάρντο στο 71' και 83' νίκησε τον Πανθρακικό.

ΛΑΡΙΣΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-1
Ισορροπημένο παιχνίδι ανάμεσα στις δυο ομάδες. Τόσο οι γηπεδούχοι που είχαν την υπεροχή στο μεγαλύτερο σημείο του αγώνα έχασαν ευκαιρίες για να πετύχουν και άλλα γκολ και μοιραία το 1-1 είναι δίκαιο αποτέλεσμα. Το σκορ άνοιξε ο Ολυμπιακός με τον Φερνάντο Μπελούτσι στο 52' για να ισοφαρήσει ο Σολάνο στο 74'.

ΑΡΗΣ - Α.Ε.Κ. 1-1
Αν και καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ο Άρης δεν κατάφερε να πάρει την νίκη απέναντι στην ΑΕΚ που παρουσιάστηκε καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο. Για τους γηπεδούχους το σκορ άνοιξε ο Τόνι Κάλβο στο 39' ενώ για τους φιλοξενούμενους ισοφάρησε ο Εντίνιο στο 71. Οι γηπδούχοι διαμαρτύρονται για ακυροθέν γκολ του Κόκε στο 19ο λεπτό.

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 1-3
Καλύτερος ήταν ο Πανιώνιος στη Φυλή και πέτυχε μια νίκη ψυχολογίας για την συνέχεια του πρωταθλήματος. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Μανιάτης στο 20 ενώ ένα αυτογκόλ του Κοντοέ στο 39' έφερε το ματς στα ίσια. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έχαναν ευκαιρίες και οι φιλοξενούμενοι έβαζαν τα γκολ με τον Μάκο στο 62' και τον Ντελούρα στο 94'.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ - Ο.Φ.Η. 1-3
Σημαντική νίκη πέτυχε ο Όφη επί του Εργοτέλη στο τοπικό ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ με τον Μπούντιμιρ στο 36' όμως ο Όφη στην συνέχει ανασυντάθηκε και εμφανίστηκε ανώτερος στον αγωνιστικό χώρο πετυχαίνοντας 3 τέρματα με τους Εντογιέ 43', Πόποβιτς 52' και Σίμιτς 62'.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠ. - ΗΡΑΚΛΗΣ 1-2
Σε περιπέτειες φαίνεται να μπαίνει ο Αστέρας Τρίπολης που υποχρεώθηκε στην εντός έδρας ήττα από τον Ηρακλή. Οι Αρκάδες δεν θυμίζουν σε καμιά περίπτωση την ομάδα έκπληξη του περσινού πρωταθλήματος και έχασαν πολύτιμους βαθμούς στην έδρα τους. Ο Γηραιός πήρε την νίκη με τέρματα των Επσταϊν στο 57΄και Κονέ στο 78, ενώ για τους γηπεδούχους μείωσε στο 85 ο Φιλομένο.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 3-0
Εύκολο απόγευμα πέρασε ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ και πέτυχαν την 1000ή νίκη τους στο πρωτάθλημα. Για τους νικητές τα γκολ πέτυχαν οι Σαλπιγγίδης στο 45 με πέναλτι, Ο Κλεϊτον στο 53' και ο Ρουκάβινα στο 84'.

Π.Α.Ο.Κ. - SKODA ΞΑΝΘΗ 1-0 Μπορεί να απουσιάζει ο Μουσλίμοβιτς και ο ΠΑΟΚ να έχει πολλές αγωνιστικές ελλείψεις καθώς φαίνεται όμως φέτος η ομάδα του Φερνάντο Σάντος είναι αρκετά συγκροτημένη και διεκδικεί με αξιώσεις το πρωτάθλημα. Το χρυσό γκολ της νίκης για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Μπακαγιόκο στο 62'.