Αποτελέσματα 12ης αγωνιστικής

Posted by ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ 1.12.08

Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ οδηγούν την κούρσα του πρωταθλήματος με τους ερυθρόλευκους να πετυχαίνουν εντυπωσιακή νίκη επί του Πανιωνίου και τους Θεσσαλονικείς να φεύγουν νικητές από την εκτός έδρας αναμέτρηση τους με τον Θρασύβουλο. Στην ισοπαλία έμειναν τόσο η ΑΕΚ που δεν κατάφερε να πάρει την νίκη στην Λιβαδειά με αντίπαλο τον Λεβαδειακό και ο Παναθηναϊκός που μοιράστηκε τους βαθμούς με τον Αστέρα Τρίπολης. Σημαντική νίκη πέτυχε ο Πανθρακικός επί του Όφη και ο Άρης επί του Πανσεραϊκού όπως και η Λάρισα που πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης έπειτα από έξι αγωνιστικές με αντίπαλο τον Ηρακλή. Τέλος Εργοτέλης και Skoda Ξάνθη έμειναν στο 0-0 σε ένα μέτριο παιχνίδι δίχως πολλές φάσεις.

αναλυτικά:
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ - Α.Ε.Κ. 0-0
Παρά τις ευκαιρίες και το χαμένο πέναλτι η ΑΕΚ έμεινε στο μηδέν, ενώ ο Λεβαδειακός διατήρησε το αήτητο στην Λιβαδειά. Λίγες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο όμως η ΑΕΚ ήταν καλύτερη είχε τρία δοκάρια, ενώ στο 91' χάθηκε διπλό πέναλτι. Πρώτα αστόχησε ο Μαντούκα που νικήθηκε από τον Μπλάζιτς, ενώ στην επανάληψη ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού νίκησε τον Άγγελο Μπασινά.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 4-1
Έχωντας πάρει φόρα από τον εκπληκτικό αγώνα απέναντι στην Μπενφίκα, οι ερυθρόλευκοι παίζοντας εκπληκτικό ποδόσφαιρο επιβλήθηκαν του Πανιωνίου με τέσσερα τέρματα. Το σκορ άνοιξε ο Μπελούτσι στο 31' ενώ στο δεύτερο ημίχρονο το θέαμα ήταν πιο απολαυστικό με τον Ντιόγκο να σκοράρει 52 και τον Κώστα Μήτρογλου να πετυχαίνει 2 τέρματα σε διάστημα 2 λεπτών(78, 80). Για τους φιλοξενούμενους που έμειναν με 10 παίκτες από το 65' έπειτα από την αποβολή του Κουμορτζί, μείωσε με σουτ ο Φανούρης Γουνδουλάκης στο 87.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ - Ο.Φ.Η. 2-0
Συνέχεια της εκπληκτικής πορείας του φετινού Πανθρακικού που επιβλήθηκε του ΟΦΗ με τέρματα των Ντιαλό στο 47' και Ενρίκες στο 50'
. Παρά τις λίγες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και πήραν δίκαια την νίκη.

ΛΑΡΙΣΑ - ΗΡΑΚΛΗΣ 2-0
Νίκη για την Λάρισα έπειτα από έξι αγωνιστικές σε ένα ματς που ο Ηρακλής συμπλήρωσε τα 100χρόνια ιστορίας του. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλο το παιχνίδι και επικράτησαν του γηραιού με τέρματα που πέτυχαν οι Ζουράφκσκι στο 47' και Νταμπίζας στο 88'.

ΑΡΗΣ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 2-0
Δύσκολα έφτασε στην νίκη η ομάδα του Άρη στο Κλεάνθης Βικελίδης καθώς κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Παρά την ανωτερότητα των γηπεδούχων, χρειάστηκε να περάσουν 80λεπτά μέχρι να πετύχει τέρμα ο Σέρχιο Κόκε, ενώ στο 93' σε αντεπίθεση των γηπεδούχων ο Χαβίτο βρήκε τον Ρεγκεϊρο που νίκησε τον Κοτταρά για να κάνει το τελικό 2-0.

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ - Π.Α.Ο.Κ. 1-2
Με τρίποντο απέδρασε ο ΠΑΟΚ από την φυλή σε ένα παιχνίδι που ξεχώρισε για το εκπληκτικό δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο αλλά και τα επισόδεια των οπαδών των φιλουξενουμένων. Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος προηγήθηκε στο σκορ στο 55' με τον Κονσεϊσάο και οι γηπεδούχοι ισοφάρρησαν στο 85' με τον Άλβες ο οποίος στην συνέχεια αποβλήθηκε καθώς κατά τον πανυγιρισμό του τέρματος έβγαλε την φανέλα του και δέχθηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο 93' ήρθε η λύτρωση για τον ΠΑΟΚ με τέρμα που πέτυχε ο Αναστασιάδης.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ - SKODA ΞΑΝΘΗ 0-0
Σε ένα μέτριο παιχνίδι από πλευράς φάσεων και θεάματος, ο Εργοτέλης και η Skoda Ξάνθη μοιράστηκαν εντυπώσεις και βαθμούς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠ. 1-1
Ισόπαλος αναδείχθηκε ο Παναθηναϊκος με τον Αστέρα Τρίπολης. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ με τέρμα που πέτυχε ο Πετρόπουλος στο 44' όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρησαν στο 71' με τέρμα του Μπαστία.