Tip: Μεγαλύτερη νίκη του Αρη το 5-0 της περιόδου 1976-77.

Γήπεδο: Γήπεδο Αλκαζάρ
Διαιτητής: Παππάς (Αθηνών)
Προϊστορία: 8-2-2 (Γκολ: 22-7)
Αποτέλεσμα περσινού αγώνα: 2-0
Tip: Μια φορά έχει σημειώσει η Ξάνθη δύο γκολ στο Αλκαζάρ και κέρδισε, 1-2, την περίοδο 1995-96. Ένα χρόνο νωρίτερα οι Θεσσαλοί είχαν πετύχει τη μεγαλύτερη νίκη τους επί της Ξάνθης, με 6-1.

Αποτέλεσμα περσινού αγώνα: 0-1
Tip: Ο Παναθηναϊκός έχει να κερδίσει τον Ολυμπιακό στην έδρα του από την περίοδο 2006-07 (1-0). * Στα τελευταία 6 παιχνίδια (με γηπεδούχο πάντα τον Παναθηναϊκό) έχουν σημειωθεί μόλις 5 τέρματα. * Μεγαλύτερη νίκη του Παναθηναϊκού το 3-0 της σεζόν 1991-92 και του Ολυμπιακού το 2-4 από το 1998-99 -και τα δύο ματς είχαν γίνει στο ΟΑΚΑ.

Ηρακλής-Ολυμπιακός Βόλου

Κυριακή 31 Οκτωβρίου, 15:00
Γήπεδο: Καυτανζόγλειο Στάδιο
Διαιτητής: Γιάχος (Χίου)
Προϊστορία: 7-1-0 (Γκολ: 16-2)
Αποτέλεσμα περσινού αγώνα:-----
Tip: Από τις 7 νίκες του Ηρακλή οι 4 είναι με σκορ 2-0.

Αποτέλεσμα περσινού αγώνα:----
Tip: Παρότι δεν έχει ακόμα χρησιμοποιήσει τη φυσική της έδρα, η Κέρκυρα είναι μια από τις 6 ομάδες που δεν έχουν γνωρίσει εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα φέτος...

Πανσερραϊκός-Καβάλα

Ημέρα και ώρα: Κυριακή 31 Οκτωβρίου, 15:00
Γήπεδο: Δημοτικό γήπεδο Σερρών
Διαιτητής: Τρσιτσώνης (Αθηνών)
Προϊστορία: 6-3-1 (Γκολ: 12-7)
Tip: Η τελευταία συνάντηση των δύο ομάδων στην κορυφαία κατηγορία έλαβε χώρα την περίοδο 1981-82.

Εργοτέλης-ΠΑΟΚ

Ημέρα και ώρα: Κυριακή 31 Οκτωβρίου, 17:15
Γήπεδο: Παγκρήτιο Στάδιο
Διαιτητής: Μάνταλος (Αθηνών)
Προϊστορία: 1-2-2 (Γκολ: 2-3)
Αποτέλεσμα περσινού αγώνα: 0-2
Tip: Ο ΠΑΟΚ είναι η μοναδική ομάδα έως τώρα στο πρωτάθλημα που δεν έχει σκοράρει σε εκτός έδρας παιχνίδι!

Πανιώνιος-ΑΕΚ

Κυριακή 31 Οκτωβρίου, 19:30
Γήπεδο: Γήπεδο Νέας Σμύρνης
Διαιτητής: Τσινιάρης (Αθηνών)
Προϊστορία: 12-13-24 (Γκολ: 50-71)
Αποτέλεσμα περσινού αγώνα: 3-1
Tip: Απόλυτα μοιρασμένη η προϊστορία των τελευταίων 10 ετών στη Νέα Σμύρνη: 3 νίκες για τον Πανιώνιο, 3 νίκες για την ΑΕΚ και 4 ισοπαλίες.