Το ντέρμπι του ΠΑΟΚ με τον Αρη ξεχωρίζει από το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας. Εντός έδρας αποστολές για Ολυμπιακό και ΑΕΚ, στην Κρήτη κατεβαίνει ο Παναθηναϊκός, ενώ ο πρωτοπόρος Ηρακλής παίζει με την Κέρκυρα στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο.

Γήπεδο: Γήπεδο Αστέρα Τρίπολης
Τηλεοπτική κάλυψη: NOVA
Προϊστορία: 1-0-1
Αποτέλεσμα περσινού αγώνα: 1-2
Tip: Στις 4 αναμετρήσεις που έχουν γίνει ανάμεσα στις δύο ομάδες -και στις δύο έδρες- για τη Σούπερ Λίγκα, οι γηπεδούχοι έχουν σημειώσει μόλις ένα γκολ.

Ολυμπιακός-Ολυμπιακός Βόλου

Γήπεδο: "Γ. Καραϊσκάκης"
Τηλεοπτική κάλυψη: NΕΤ
Προϊστορία: 8-0-0
Αποτέλεσμα περσινού αγώνα:----
Tip: Μεγαλύτερη νίκη των Πειραιωτών επί των Θεσσαλών είναι το 7-2, στο ΟΑΚΑ, την περίοδο 1988-89.

Καβάλα-Πανιώνιος

Σάββατο 2 Οκτωβρίου, 19:30
Γήπεδο: "Ανθή Καραγιάννη"
Προϊστορία: 5-5-7
Αποτέλεσμα περσινού αγώνα: 1-1
Tip: Ένα από τα πιο εντυπωσιακά σκορ στην ιστορία της κορυφαίας κατηγορίας "εμφανίστηκε" σε αναμέτρηση της Καβάλας με τον Πανιώνιο και αναφερόμαστε στη νίκη του Πανιωνίου με 3-7 μέσα στη Μακεδονική πόλη τη σεζόν 1999-00.

Κέρκυρα-Ηρακλής

Κυριακή 3 Οκτωβρίου, 16:00
Γήπεδο: Παμπελοποννησιακό Στάδιο
Προϊστορία: 0-1-1
Αποτέλεσμα περσινού αγώνα:---
Tip: Την περίοδο 2004-05 ο Ηρακλής παρέμεινε στην κορυφαία κατηγορία κερδίζοντας στην τελευταία αγωνιστική μέσα στην Κέρκυρα.

ΑΕΚ-Ξάνθη

Γήπεδο: ΟΑΚΑ
Προϊστορία: 17-4-0
Αποτέλεσμα περσινού αγώνα: 3-1
Tip: Οι δύο πρώτες επισκέψεις της Ξάνθης στην έδρα της ΑΕΚ, στις αρχές της δεκαετίας του '90, ήταν απλώς... εφιαλτικές, χάνοντας με 8-0 και 6-0 στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Εργοτέλης-Παναθηναϊκός

Ημέρα και ώρα: Κυριακή 3 Οκτωβρίου, 18:15
Γήπεδο: Παγκρήτιο Στάδιο
Προϊστορία: 1-0-4
Αποτέλεσμα περσινού αγώνα: 0-3
Tip: Το... περίεργο με τον Εργοτέλη είναι ότι τα πάει καλύτερα εκτός έδρας με τον Παναθηναϊκό παρά μέσα στο σπίτι του. Στην Κρήτη έχει μια νίκη επί των "πράσινων" και απολογισμό 2 γκολ, ενώ εκτός έδρας έχει δύο νίκες επί του Παναθηναϊκού έχοντας σημειώσει 5 τέρματα.

Πανσερραϊκός-Λάρισα

Γήπεδο: Δημοτικό γήπεδο Σερρών
Προϊστορία: 5-5-3
Tip: Από τις πέντε ισοπαλίες των δύο ομάδων στις Σέρρες, οι τέσσερις είναι χωρίς γκολ, 0-0.

ΠΑΟΚ-Αρης

Κυριακή 3 Οκτωβρίου, 20:30
Γήπεδο: Τούμπα
Προϊστορία: 28-13-8
Αποτέλεσμα περσινού αγώνα: 4-1
Tip: Τέσσερις συνεχόμενες νίκες μετράει ο ΠΑΟΚ στην έδρα του επί του Αρη, ενώ έχει να χάσει στην Τούμπα από τον "αιώνιο" αντίπαλο από το 1-4 του 1998-99.