Οι μονομαχίες του Παναθηναϊκού με τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ και του Αρη με την ΑΕΚ στο "Κλεάνθης Βικελίδης" ξεχωρίζουν από το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής, ενώ ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός δοκιμάζεται και αυτός στη Βόρειο Ελλάδα, στην έδρα της Ξάνθης.

Τηλεοπτική κάλυψη: NOVA 2
Διαιτητής: Παππάς (Αθηνών)
Προϊστορία: 3-2-0
Αποτέλεσμα περσινού αγώνα: 1-1
Tip: Γενικά δεν τα πάει καλά ο Εργοτέλης απέναντι στον Πανιώνιο, έχοντας μόλις μια νίκη σε 10 παιχνίδια.

Αποτέλεσμα περσινού αγώνα: 0-1
Tip: Μερικά εντυπωσιακά σκορ "κρύβει" η προϊστορία των αγώνων στην Ξάνθη: 4-1 (1989-90), 5-2 (1991-92), 4-6 (1993-94), 3-5 (1996-97), 1-5 (2002-03). Χαρακτηριστικό ότι ο μέσος όρος των γκολ σε αυτές τις αναμετρήσεις είχε φτάσει στα... 5(!) στα τέλη της δεκαετίας του '90.

Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ

Γήπεδο: ΟΑΚΑ
Τηλεοπτική κάλυψη: NOVA 1
Διαιτητής: Τριτσώνης (Αθηνών)
Προϊστορία: 34-13-4
Αποτέλεσμα περσινού αγώνα: 2-1
Tip: 8 σερί νίκες μετράει ο Παναθηναϊκός στην έδρα του επί του ΠΑΟΚ. Ο "δικέφαλος" κέρδισε για τελευταία φρά την περίοδο 2001-02 (με 1-2 στη Λεωφόρο), ενώ γενικώς τα τελευταία χρόνια απουσιάζουν σχεδόν παντελώς οι ισοπαλίες, με μόλις μια στα 20(!) πιο πρόσφατα παιχνίδια ανάμεσα στις δύο ομάδες στην Αθήνα.

Ατρόμητος-Ολυμπιακός Βόλου

Κυριακή 17 Οκτωβρίου, 16:00
Γήπεδο: Δημοτικό Γήπεδο Περιστερίου
Διαιτητής: Τσινιάρης (Αθηνών)
Προϊστορία: 0-1-1
Αποτέλεσμα περσινού αγώνα:---
Tip: Οι δύο ομάδες έχουν να συναντηθούν στη μεγάλη κατηγορία από την περίοδο 1974-75!

Κέρκυρα-Καβάλα

Γήπεδο: Παμπελοποννησιακό Στάδιο
Τηλεοπτική κάλυψη: NOVA 3
Διαιτητής: Βοσκάκης (Ρεθύμνου)
Προϊστορία: ----
Αποτέλεσμα περσινού αγώνα: -----
Tip: Πρώτο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες για την κορυφαία κατηγορία και κατά πάσα πιθανότητα και το τελευταίο που δίνει η Κέρκυρα... "εντός" στο Παμπελοποννησιακό, εκτός φυσικά αν υπάρξουν νέες καθυστερήσεις στα έργα που γίνονται στη φυσική της έδρα.

Ηρακλής-Πανσερραϊκός

Ημέρα και ώρα: Κυριακή 17 Οκτωβρίου, 18:15
Γήπεδο: Καυτανζόγλειο Στάδιο
Διαιτητής: Θάνος (Γρεβενών)
Προϊστορία: 13-8-1
Αποτέλεσμα περσινού αγώνα:----
Tip: Η μοναδική νίκη του Πανσερραϊκου μέσα στο Καυτανζόγλειο, ήταν την τελευταία φορά που συναντήθηκαν εκεί οι δύο ομάδες, στην πρεμιέρα της περιόδου 2008-09 και οι Σερραίοι είχαν επικρατήσει με 1-2.

Λάρισα-Αστέρας Τρίπολης

Γήπεδο: Γήπεδο Αλκαζάρ
Διαιτητής: Λαμπρόπουλος (Ηλείας)
Προϊστορία: 2-1-0
Αποτέλεσμα περσινού αγώνα: 1-0
Tip: Ο Αστέρας Τρίπολης δεν έχει κερδίσει ποτέ τη Λάρισα, εντός ή εκτός έδρας, για το πρωτάθλημα.

Αρης-ΑΕΚ

Κυριακή 17 Οκτωβρίου, 20:30
Γήπεδο: "Κλεάνθης Βικελίδης"
Διαιτητής: Κάκος (Κέρκυρας)
Προϊστορία: 20-16-13
Tip: Η συνολική προϊστορία είναι με τον Αρη, αλλά η πρόσφατη σαφώς με το μέρος της ΑΕΚ, που έχει να χάσει στην έδρα του Αρη από την περίοδο 1998-99!