Αποτελέσματα 27ης αγωνιστικής

Posted by ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ 23.3.09

Το νικηφόρο πέρασμα του Ολυμπιακού στην Νέα Σμύρνη όπου αντιμετώπισε τον Πανιώνιο το έστεψε πρωταθλητή για την φετινή χρόνια. Στα υπόλοιπα παιχνίδια είχαμε την ισοπαλία του Παναθηναϊκού στην Τρίπολη με αντίπαλο τον Αστέρα, την νίκη του ΠΑΟΚ επί του θρασύβουλου και της ΑΕΚ επι του Λεβαδειακού. Ανάσα τριών βαθμών πήρε ο ΌΦΗ που νίκησε τον Πανθρακικό σε ένα ματς με συναρπαστική εξέλιξη και επτά τέρματα, προβάδισμα για την είσοδο της στα play-Off πήρε η Λάρισα έπειτα από την εκτός έδρας νίκη επί του Ηρακλή, ζωντανός στο κυνήγι της ευρώπης παρέμεινε ο Άρης με την εκτός έδρας νίκη επί του Πανσεραϊκού, ενώ την παραμονή του εξασφάλισε ο Εργοτέλης με την εκτός έδρας νίκη στα πηγάδια επί της Skoda Ξάνθης.

αναλυτικά:

Α.Ε.Κ. - ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 3-1
Αρκετά καλό παιχνίδι έγινε στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα όπου το σκορ είχε ενδιαφέρουσα εξέλιξη. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το καλημέρα με σουτ του Τζιμπούρ στο 2ο λεπτό, για να ισοφαρρήσει ο Κιάσσος στο 26'. Στην συνέχεια η ΑΕΚ μονοπώλησε το ενδιαφέρον αφού με ένα γκολ του Μπλάνκο στο 39 'έκανε το 2-1, ενώ στο 81' ο Εντίνιο έγραψε το τελικό σκορ.

Ο.Φ.Η. - ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ 4-3
Εκπληκτικό σε εξέλιξη και σκορ ματς που συνδιάστηκε με νίκη ελπίδας για τον ΟΦΗ που χρειάστηκε τέσσερα γκολ για να πάρει την νίκη απέναντι σε έναν ιδιαίτερα αξιόμαχο Πανθρακικό. Τα γκολ πέτυχαν οι Κανωτίδης 6', Πόποβιτς 11', Ριέρα 15', Μπαρκαουάν 18', Σφακιανάκης 60', Κωνσταντινίδης 65', Σφακιανάκης 82'.

ΗΡΑΚΛΗΣ - ΛΑΡΙΣΑ 0-2
Σημαντική εκτός έδρας νίκη για την είσοδο της στα PlayOff πέτυχε η Λάρισα επί του Ηρακλή ο οποίος δεν έχει εξασφαλίσει μαθηματικά την παραμονή του στην κατηγορία. Οι γηπεδούχοι δικαίως διαμαρτύρονται για ακυρωθέν γκολ του Μάρκες και οι Βυσσινοί κατάφεραν να αποδράσουν με το διπλό χάρη στα γκολ των Ζουράφκσι 73' και Μετίν 84'.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΑΡΗΣ 1-2
Παρά το γρήγορο γκολ του Πανσεραίκού, ο Άρης κατάφερε να παραμείνει ζεστός στο κυνήγι των play-Off καθώς ήταν καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε την νίκη παρά το γεγονός ότι αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο από το 68'. Τα γκολ πέτυχαν οι Γεωργιάδης 3', Κάμπορα 60', Ρεγκεϊρο 77'.

Π.Α.Ο.Κ. - ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ 2-1
Αν και καλύτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε να βάλει γκολ στις καθυστερήσεις με τον άνθρωπο της τελευταίας στιγμής Ιμπραϊμο Μπακαγιόκο για να πάρει την νίκη. Τα γκολ πέτυχαν οι Μαρτορέλ 35', Λιαπάκης 46' (αυτογκολ),Μπακαγιόκο 90'.

SKODA ΞΑΝΘΗ - ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 0-1
Την νίκη που του εξασφάλισε και την παραμονή του στην κατηγορία πέτυχε ο Εργοτέλης επί της Skoda Ξάνθης η οποία εκτός συγκλονιστικού απροόπτου δεν προλαβαίνει το τραίνο των Play-Off. Το γκολ της νίκης πέτυχε για την ομάδα της Κρήτης ο Κοτσιανικούλης στο 60'.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠ. - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1-1
Ισορροπημένο παιχνίδι από τις δυο ομάδες στην Τρίπολη όπου οι δυο αγωνιζόμενοι έιχαν από ένα ημίχρονο. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι στο 24' με τον Σαλπιγγίδη για να έρθει η ισοφάρριση για τους γηπεδούχους με τον Καούνο στο 65'.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-3

Συναρπαστική εξέλιξη είχαμε στο καλύτερο παιχνίδι της αγωνιστικής όπου οι ερυθρόλευκοι αν και προηγήθηκαν στην συνέχεια βρέθηκαν πίσω στο σκορ, κατάφεραν να το ανατρέψουν και να πάρουν την νίκη που τους χάρισε και μαθηματικά τον φετινό τίτλο του πρωταθλητή.
Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Ντάρμπισιρ 21', Λουρένσο 45', Άντερσον 51', Τζόρτζεβιτς 60', Ντουντού 72'.