Αποτελέσματα 18ής αγωνιστικής

Posted by ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ 28.1.08

Δεν άλλαξε η κατάσταση στην κορυφή της βαθμολογίας έπειτα από τις νίκες της ΑΕΚ επί του Λεβαδειακού, του Ολυμπιακού επί του Άρη και του Παναθηναϊκου επί του ΠΑΟΚ στην Τούμπα. Στα υπόλοιπα παιχνίδια ο Πανιώνιος με ένα γκολ του Τσιμπουρ στις καθυστερήσεις πήρε την νίκη από τον Απόλλων Καλαμαριάς και παρέμεινε στην τροχιά του Ουέφα, ενώ η Scoda Ξάνθη επικράτησε της Βέροιας με 2-0 και πλέον βρίσκεται στην 7η θέση της βαθμολογίας. Ισοπαλίες είχαμε στο ντέρμπι της Κρήτης μεταξύ Εργοτέλη και Όφη όπως και στην Θεσσαλονίκη μεταξύ Ηρακλή και Αστέρα Τρίπολης.

Αναλυτικά:

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛ. 2-1
Με τέρμα του Ραφίκ Τζιμπούρ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Πανιώνιος επικράτησε της Καλαμαριάς με 2-1 σε αναμέτρηση για την 18η αγωνιστική της Super League.
Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 54' με τον Καραλιόπουλο για να ισοφαρίσει ο Φερνάντεζ τέσσερα λεπτά αργότερα.

Α.Ε.Κ. - ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 3-0
Για μια ακόμη αγωνιστική η ΑΕΚ βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας μιας και πέτυχε μια εύκολη νίκη επί του Λεβαδειακού που αγωνίστηκε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο με δέκα παίκτες λόγο αποβολής του Διαμαντή στο 45. Ριβάλντο (44'), Έμεράν (53' αυτ.) και Μπλάνκο (55') πέτυχαν τα γκολ για την Ένωση.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΡΗΣ 1-0
Αρκετά προβλήματα προκάλεσε ο Άρης στο πρώτο ημίχρονο στον Ολυμπιακό, όμως η είσοδος των Λεντέσμα και Μπελούτσι, άλλαξαν άρδην την εικόνα του Ολυμπιακού στην επανάληψη. Οι ερυθρόλευκοι δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες στην εστία του Άρη, ο οποίος έπαιζε με αντεπιθέσεις, και κατάφεραν να πάρουν την νίκη χάρι σε πέναλτι που κέρδισε ο Κοβάσεβιτς στο 79' και εκτέλεσσε εύστοχα ο αρχηγός του Ολυμπιακού Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς.

ΛΑΡΙΣΑ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘ. 2-0
Τρίτη νίκη για την Λάρισα στο Αλκαζάρ και κυρίως σημαντικής βαθμολογίκης σημασίας. Τα Τέρματα πέτυχαν οι Κόζλεϊ στο 37ο λεπτό και Κλεϊτον στο 86' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.
. Οι παίκτες του Γιώργου Δώνη ήταν ανώτεροι σ' όλη την διάρκεια του αγώνα, δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά σε κανένα σημείο, δίκαια πήραν την νίκη και μάλιστα στο 89' είχε την ευκαιρία να κάνει το 3-0, όταν ο Κόζλεϊ δεν κατάφερε να νικήσει για δεύτερη φορά τον Μιχαηλίδη από την άσπρη βούλα.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ - Ο.Φ.Η. 1-1
Δεν ανέδειξε νικητή το ντέρμπι του Ηρακλείου. Εργοτέλης και ΟΦΗ έμειναν στο 1-1, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας. Το σκορ άνοιξε ο Λεοζίνιο στο 18 για τους φιλοξενούμενους ενώ στο 81' ο Εργοτέλης ισοφάρρησε με αυτογκόλ του Ισα.

SKODA ΞΑΝΘΗ - ΒΕΡΟΙΑ 2-0
Χωρίς να δυσκολευθεί, η Ξάνθη πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης στο γήπεδό της, στην αναμέτρηση που άνοιξε την 18η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκ το Σάββατο (26/1) με αντίπαλο την Βέροια. Οι Ξανθιώτες ήταν σαφώς ανώτεροι των φιλοξενουμένων εκμεταλλεύθηκαν στο έπακρο τα αμυντικά λάθη τους και έφτασαν εύκολα στην κατάκτηση της νίκης με 2-0. Ραντζίνσκι (3') και Λαμπριάκος (28') οι σκόρερ της ακριτικής ομάδας.

Π.Α.Ο.Κ. -ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 0-1
Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ, Δημήτρη Σαλπιγγίδη που σκόραρε στο 34', ο Παναθηναϊκός απέδρασε από την "καυτή" Τούμπα νικώντας με 1-0. Ο πρώτος σκόρερ των "πρασίνων" σκόραρε για 3η φορά κόντρα στην ομάδα του πετυχαίνοντας το 10ο φετινό του τέρμα.

ΗΡΑΚΛΗΣ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠ. 0-0
Αγώνας με λίγες φάσεις διεξήχθει στο Καυτανζόγλειο όπου ο Ηρακλής με τον Αστέρα Τρίπολης έμειναν στο 0, το οποίο απεικονίζει και την συνολική εικόνα του παιχνιδιού.