Αποτελέσματα 16ης αγωνιστικής

Posted by ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ 14.1.08

Με το ντέρμπι των αιωνίων μεταξύ Ολυμπιακού και Παναθηναϊκου να λήγει ισόπαλο, η ΑΕΚ έπειτα από την εντυπωσιακή σε έκταση νίκη της επι της Βέροιας βρίσκεται και πάλι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Στους υπόλοιπους αγώνες σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο ΑΡΗΣ επί του Πανιωνίου στην Νέα Σμύρνη και η Skoda Ξανθη επί του ΠΑΟΚ στην Τούμπα. Βαθμολογική ανάσα πήρε ο Λεβαδειακός που κέρδισε τον Ατρόμητο στις καθυστερήσεις αλλά και ο Εργοτέλης επί του Ηρακλή. Ισοπαλίες είχαμε τους αγώνες Απόλλων Καλαμαριάς- ΟΦΗ και Λάρισα με τον Αστέρα Τρίπολης.

Αναλυτικά
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1-1
Πλούσιο θέαμα πρόσφεραν οι δυο ομάδες εντός του αγωνιστικού χώρου. Εκατέρωθεν είχαν φάσεις για γκολ, δοκάρια και χαμένες ευκαιρίες. Ο Παναθηναϊκος εκμεταλευόμενος τις σημαντικές απουσίες στον χώρο του κέντρου του Ολυμπιακού φάνηκε περισσότερο στον αγώνα. Το σκορ άνοιξε στο 14' ο Εντογιέ έπειτα από πάσα του Δημήτρη Σαλπιγγίδη ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Άντζας (46) ισοφάρησε για τους γηπεδούχους.

ΑΕΚ-ΒΕΡΟΙΑ 5-1
Γκολ και θέαμα πρόσφερε η ΑΕΚ με αντίπαλο την Βέροια και διασκέδασε τις εντυπώσεις από την τελευταία εβδομάδα. Τα γκολ πέτυχαν οι Ριβάλντο 4', Καφές 13', Μπλάνκο 18', 60', Μπικόφσκι 37', Παυλής 92'.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-ΑΡΗΣ 0-3
Ο Πανιώνιος αν και έχασε σημαντικές ευκαιρίες αντιμετώπισε έναν πιο σοβαρό και αποτελεσματικό αντίπαλο που εκμεταλεύθηκε τις όποιες ευκαιρίες δημιουργήθηκαν στο παιχνίδι. Τα γκολ για την ομάδα του Ντούσαν Μπάγιεβιτς πέτυχαν οι Τόνι Κάλβο 4'(πεν), Κόκε 68', 70'.

ΠΑΟΚ-SKODA ΞΑΝΘΗ 0-1
Με πρωταγωνιστή τον Ρατζίνσκι που πέτυχε γκολ στο 35ο λεπτό η Skoda Ξανθη υποχρέωσε τον ΠΑΟΚ στην πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα. Οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να ισοφαρρήσουν με πέναλτι που εκτέλεσε ο Γεωργιάδης στο 57'. Αξίζει να σημειωθεί πως αυτό ήταν το πρώτο πέναλτι που κέρδισε ο ΠΑΟΚ έπειτα από δυο σχεδόν χρόνια.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 2-1
Σε ένα παιχνίδι με ανατροπή και έντονο σασπένς, ο Λεβαδειακός κατάφερε να πετύχει τη μεγάλη ανατροπή κόντρα στον Ατρόμητο και να πάρει μία μεγάλη νίκη με 2-1 στην τελευταία φάση του ματς, πετυχαίνοντας το πρώτο του "τρίποντο" μετά από ένα αρνητικό σερί έξι αγώνων. Τα γκολ πέτυχαν οι Λουτσιάνο 8', Μοντόγια 65', 94'. Ο Ατρόμητος έχασε πέναλτι στο 86 με τον Μοντόγια.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ-ΗΡΑΚΛΗΣ 1-0
Με ένα γκολ του Νατσέφσκι στο 83, ο Εργοτέλης έκανε την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα και πήρε μια βαθμολογική ανάσα για την δύσκολη συνέχεια.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ-ΟΦΗ 1-1
Το βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκαν στο "Καυτανζόγλειο" ο Απόλλων Καλαμαριάς και ο ΟΦΗ, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1. Το σκορ "άνοιξε" για τους φιλοξενούμενους στο 18' ο Ταραλίδης, ενώ ο Περόνε έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 70ό λεπτό.

ΛΑΡΙΣΑ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 1-1
Για μια ακόμη φορά η Λάρισα δεν κατάφερε να κερδίσει εντός έδρας και υποχρεώθηκε σε ισοπαλία με τον Αστέρα Τρίπολης. Οι Βυσσινί βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με τον Κλεϊτον στο 40' και φάνηκε να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, όμως στο 88' ο Τζέζαρεκ ισοφάρησε για τους φιλοξενούμενους.