Αφού μπορείς...

Posted by ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ 1.11.06

Μεταμορφωμένος προς το καλύτερο εμφανίστηκε ο Ολυμπιακός στο χθεσινό παιχνίδι του με την Ρόμα στον "Ολίμπικο". Η ομάδα του Τρόντ Σόλιντ απέσπασε την ισοπαλία και έδειξε ότι μπορεί να σταθεί αξιοπρεπέστατα στις εκτός έδρας αναμετρήσεις. Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ρόμα να θέλει να δημιουργήσει φάσεις προς την εστία του Αντώνη Νικοπολίδη, όμως η τετράδα του κέντρου (Πατσατζόγλου, Στολτίδης, Μάριτς, Τζόρζεβιτς) έκλεισε τους διαδρόμους προς την εστία, πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού και δημιούργησε προυποθέσεις αντεπιθέσεων προς την εστία του Ντόνι. Μόλις στο 6ο λεπτό η Ελληνική ομάδα έχασε μια σημαντική ευκαιρία από σουτ του Ριβάλντο, ενώ στο 13 ένα σουτ του Στολτίδη με πολύ καλές προυποθέσεις, πέρασε ξυστά από την εστία του Ιταλού πορτιέρο. Έξι λεπτά αργότερα, ο καλύτερος παίκτης του Ολυμπιακού στο χθεσινό ματς, Ζούλιο Σέζαρ χρίστηκε σκόρερ με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ που εκτέλεσε ο Ριβάλντο. Από το 23ο λεπτο και μέχρι το 40ο η Ρόμα αντέδρασε και δημιούργησε ευκαιρίες για να πετύχει τέρμα. Μάλιστα στο 31ο λεπτό έπειτα από λάθος συνενόηση του Νικοπολίδη με τον Κωστούλα, ο Σέζαρ ανέτρεψε τον Ταντέι και ο διαιτητής καταλόγησε πέναλτι. Όμως ο Αντώνης Νικοπολίδης νίκησε τον Τότι, ανεβάζοντας παράλληλα το ηθικό της ομάδας του. Το ημίχρονο έληξε με τον Ολυμπιακό να προηγείτε μέσα στο "Ολίμπικο". Στην επανάληψη ο Λουτσιάνο Σπαλέτι, έβγαλε εκτός τον Φεράρι και πέρασε στην θέση του, τον Περότα. Η Ιταλική ομάδα συνέχισε να ανεβάζει τον ρυθμό της και να πιέζει τον Ολυμπιακό, του οποίου οι παίκτες της μεσαίας γραμμής φάνηκε να έχουν χάσει τις δυνάμεις τους. Στο 63ο λεπτό η Ρόμα έκανε την δεύτερη αλλαγή της με τον Βούσινιτς να παίρνει την θέση του Ακιλάνι. Ο Τρόντ Σόλιντ θεωρώντας πως ο Σέρβορ φορ θα παίξει παρτενέρ του Τότι, αντικατέστησε στο 65 τον πολύ καλό Χρήστο Πατσατζόγλου, ο οποίος είχε καλύψει αρκετά χιλιόμετρα στον χώρο του κέντρου και οι δυνάμεις του τον εγκατέλειπαν με τον Γιώργο Ανατολάκη. Ο Σέρβος αγωνίστηκε από την αριστερή πλευρά, μπερδεύοντας κατά κάποιο τρόπο την αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού και στο 64 έκανε ένα δυνατό σουτ προς την εστία του Νικοπολίδη, όμως ο έμπειρος γκολκίπερ κατάφερε να αποκρούσει. Στην πρώτη φάση του που δημιουργήθηκε στην εστία του Ολυμπιακού ο Φραντσέσκο Τότι κατέβασε εκπληκτικά την μπάλα μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού, νίκησε με προσποίηση τον Ανατολάκη και με δυνατό σουτ ισοφάρησε για την Ρόμα. Στην συνέχεια ο Τρόντ Σόλιντ, πέρασε στην θέση του αμυντικού χαφ τον Κωστούλα για να δίνει βοήθειες στον Άκη Στολτίδη. Στα επόμενα 20 λεπτά η Ρόμα κατάφερε να δημιουργήσει δυο ακόμα ευκαιρίες για να πετύχει τέρμα, σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορούν να θεωρηθούν κλασικές.
Τα συμπεράσματα που μπορεί να βγάλει κάποιος από την χθεσινή εμφάνιση του Ολυμπιακού είναι αρκετά. Με γνώμωνα τις προηγούμενες εκτός έδρας εμφανίσεις επί ημερών του Τρόντ Σόλιντ, ο Ολυμπιακός φαίνεται να παίζει πιο ώριμα τα παιχνίδια εκτός έδρας. Αν μάλιστα εκλείψει η τρικυμία 15-20 λεπτών που έχει αποδειχθεί καταστροφική, λογικά θα έρθουν και καλύτερα αποτελέσματα στο μέλλον με ομάδες που κινούνται στα ίδια επίπεδα με τον Ολυμπιακό. Οι "ερυθρόλευκοι" θα πρέπει να καταφέρουν να ξεπεράσουν την πίεση των εντός έδρας αγώνων και να φτάσουν ξανά στις επιτυχίες αν θέλουν να έχουν καλή Ευρωπαίκη παρουσιά. Με τον χθεσινό βαθμό, διατηρούνται ακέραιες οι ελπίδες για τον ρεαλιστικό στόχο του Ουέφα και ανεξάρτητα με το αποτέλεσμα που θα φέρει η Σαχτάρ στον εντός έδρας αγώνα με την Ρόμα, ο Ολυμπιακός θα έχει την ευκαιρία να προκριθεί στο Ουέφα στον εντός έδρας αγώνα με τους Ουκρανούς.