Pre Game 12η αγωνιστική

Posted by ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ 27.11.10

Επιστροφή στα ντέρμπι... Η 12η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας έχει... κλασική αναμέτρηση, με τη «σύγκρουση» ΑΕΚ και Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ το βράδυ του Σαββάτου, με τον Ολυμπιακό να θέλει να παραμείνει πρώτος και την ΑΕΚ να έχει την τελευταία της ευκαιρία να πλησιάσει κάπως την κορυφή. Το ντέρμπι του ΟΑΚΑ θα παρακολουθήσει με ιδιαίτερο ενδιαφέρον και ο δεύτερος Παναθηναϊκός, που αγωνίζεται την Κυριακή στην Κέρκυρα, εκεί όπου σε δύο αγώνες έχει υποστεί ισάριθμες ήττες…

Αποτέλεσμα περσινού αγώνα: 0-0
Tip: Η Λάρισα είναι από τις τρεις ομάδες (Ηρακλής και Ξάνθη οι άλλες δύο) που δεν έχουν ακόμα κερδίσει εκτός έδρας στο πρωτάθλημα.

Πανσερραϊκός-Αρης
Ημέρα και ώρα: Σάββατο 27 Νοεμβρίου, 17:15
Γήπεδο: Δημοτικό γήπεδο Σερρών
Τηλεοπτική κάλυψη:
Προϊστορία: 8-10-5 (Γκολ: 24-18)
Αποτέλεσμα περσινού αγώνα:----
Tip: 10 παιχνίδια έχουν γίνει επί επαγγελματικού ποδοσφαίρου στις Σέρρες ανάμεσα στις δύο ομάδες και μόνο σε ένα σημειώθηκαν πάνω από 2 γκολ (το 1-2 του 2008-09).

ΑΕΚ-Ολυμπιακός

Ημέρα και ώρα: Σάββατο 27 Νοεμβρίου, 19:30
Γήπεδο: ΟΑΚΑ
Τηλεοπτική κάλυψη: NOVA 1
Προϊστορία: 17-19-15 (Γκολ: 60-54)
Αποτέλεσμα περσινού αγώνα: 1-2
Tip: Η ισοπαλία δεν… πολυφοριέται σε αυτές τις αναμετρήσεις στα πρόσφατα χρόνια, με μόλις 2 στα τελευταία 14 παιχνίδια με γηπεδούχο την ΑΕΚ. Μεγαλύτερη νίκη για την ΑΕΚ το 4-0 του 2008 και για τον Ολυμπιακό το 1-5 της περιόδου 1972-73.

Αστέρας Τρίπολης-Ξάνθη
Ημέρα και ώρα: Κυριακή 28 Νοεμβρίου, 15:00
Γήπεδο: Γήπεδο Αστέρα Τρίπολης
Προϊστορία: 0-3-0 (Γκολ: 0-0)
Tip: Η προϊστορία σε αυτό το ζευγάρι είναι… όλα τα λεφτά. Τρεις αγώνες έχουν γίνει στην Τρίπολη, τρία 0-0 έχουν έρθει. Η χαρά του επιθετικού ποδοσφαίρου.

Ολυμπιακός Βόλου-Καβάλα

Γήπεδο: Πανθεσσαλικό Στάδιο
Προϊστορία: 3-1-1 (Γκολ: 8-4)
Tip: Η τελευταία συνάντηση των δύο ομάδων στην κορυφαία κατηγορία ήταν την περίοδο 1974-75!

Πανιώνιος-Ηρακλής

Γήπεδο: Γήπεδο Νέας Σμύρνης
Προϊστορία: 25-15-8 (Γκολ: 73-45)
Tip: Μεγαλύτερη νίκη για τον Πανιώνιο το 4-1 της περιόδου 1964-65, για τον Ηρακλή το 1-3 από τη σεζόν 1990-91.

ΠΑΟΚ-Ατρόμητος

Ημέρα και ώρα: Κυριακή 28 Νοεμβρίου, 17:15
Γήπεδο: Γήπεδο Τούμπας
Προϊστορία: 6-1-2 (Γκολ: 16-10)
Αποτέλεσμα περσινού αγώνα: 1-0
Tip: Η μοναδική νίκη του Ατρόμητου ήταν την περίοδο 2006-07, με 0-3. Στις δύο τελευταίες συναντήσεις στην Τούμπα, ο ΠΑΟΚ κερδίζει με το ίδιο σκορ, 1-0.

Κέρκυρα-Παναθηναϊκός

Ημέρα και ώρα: Κυριακή 28 Νοεμβρίου, 19:30
Γήπεδο: ΕΑΚ Κέρκυρας
Προϊστορία: 2-0-0 (Γκολ: 5-1)
Tip: Και στις δύο αναμετρήσεις τους στην Κέρκυρα, οι γηπεδούχοι έχουν κερδίσει με δύο γκολ διαφορά, 2-0 και 3-1.