Pre Game: 4η Αγωνιστική

Posted by ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ 24.9.10

Περίμενε 27 ολόκληρα χρόνια για να βρεθεί μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας και το... απολαμβάνει. Μάλιστα, για τον Ηρακλή ο λόγος, έχει τώρα την ευκαιρία να παραμείνει εκεί για άλλη μια αγωνιστική φιλοξενώντας την Καβάλα για την 4η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Εκτός έδρας αποστολές για ΑΕΚ και ΠΑΟΚ, Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός φιλοξενούν Αστέρα Τρίπολης και Πανιώνιο αντίστοιχα.

Tip:
Τελευταία φορά που και οι δύο ομάδες βρέθηκαν ταυτόχρονα στην κορυφαία κατηγορία ήταν την περίοδο 1980-81!

Αποτέλεσμα περσινού αγώνα: 3-0
Tip: Είναι το πρώτο εντόςέδρας ματς του Ολυμπιακου για φέτος όπου θα έχει και την παρουσία του κόσμου του.

Παναθηναϊκός-Πανιώνιος

Γήπεδο: ΟΑΚΑ
Τηλεοπτική κάλυψη: NOVA 1
Διαιτητής: Μήτσιος (Ηπείρου)
Προϊστορία: 43-4-2
Αποτέλεσμα περσινού αγώνα: 2-1
Tip: Ο Παναθηναϊκός έχει 20 νίκες στα τελευταία 21 παιχνίδια που φιλοξένησε τον Πανιώνιο! Τελευταία... μη νίκη των "πράσινων" το 0-1 της Λεωφόρου, την περίοδο 2000-01, μια ήττα που έβγαλε εκτός τροχιάς τίτλου τον Παναθηναϊκό.

Ηρακλής-Καβάλα

Κυριακή 26 Σεπτεμβρίου, 16:00
Γήπεδο: Καυτανζόγλειο Στάδιο
Διαιτητής: Αρετόπουλος (Τρικάλων)
Προϊστορία: 12-3-2
Αποτέλεσμα περσινού αγώνα: 1-0
Tip: Αρκετά υψηλός είναι ο μέσος όρος των γκολ που μπαίνουν σε αυτό το "ζευγάρι", 2,7 ανά παιχνίδι.

Λάρισα-Κέρκυρα

Γήπεδο: Αλκαζάρ
Τηλεοπτική κάλυψη: NOVA 3
Διαιτητής: Καλόπουλος (Μακεδονίας)
Προϊστορία: 0-1-0
Αποτέλεσμα περσινού αγώνα:---
Tip: Από τα τελευταία παιχνίδια που δίνει η Λάρισα στην ιστορική της έδρα, το Αλκαζάρ, καθώς πριν φύγει το 2010 θα έχει μπει στο νέο της γήπεδο.

Αρης-Εργοτέλης

Ημέρα και ώρα: Κυριακή 26 Σεπτεμβρίου, 18:15
Γήπεδο: "Κλεάνθης Βικελίδης"
Διαιτητής: Γιάχος (Χίου)
Tip: Και στις τρεις νίκες του Αρη επί του Εργοτέλη οι Θεσσαλονικείς σημείωσαν από δύο γκολ (δύο 2-0 και ένα 2-1).

Ξάνθη-ΠΑΟΚ

Γήπεδο: "Πηγάδια"
Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
Προϊστορία: 7-5-9
Αποτέλεσμα περσινού αγώνα: 0-3
Tip: Από την περίοδο 1997-98 (!) έχει να σημειώσει δύο γκολ η Ξάνθη κατά του ΠΑΟΚ όταν τον φιλοξενεί. Το ματς εκείνης της περιόδου είχε ολοκληρωθεί 2-2..

Ολυμπιακός Βόλου-ΑΕΚ

Κυριακή 26 Σεπτεμβρίου, 20:30
Γήπεδο: Πανθεσαλικό Στάδιο
Διαιτητής: Κάκος (Κέρκυρας)
Προϊστορία: 2-4-2
Tip: Η προϊστορία (έστω κι αν δεν είναι πρόσφατη) "δείχνει" ιδιαίτερα κλειστά παιχνίδια ανάμεσα στις δύο ομάδες στο Βόλο, αφού στα 7 από τα 8 συνολικά ματς έχουν σημειωθεί από 0 έως 2 γκολ.