Pre Game: 3η Αγωνιστική

Posted by ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ 18.9.10

Χωρίς το μεγάλο παιχνίδι αλλά με αρκετές ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις συνεχίζεται το πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας με τη διεξαγωγή της 3ης αγωνιστικής. Ο Παναθηναϊκός ταξιδεύει στην Καβάλα -την οποία δεν κέρδισε ποτέ πέρυσι-, ο Ολυμπιακός στις Σέρρες -εκεί όπου πέρυσι είπε αντίο στο κύπελλο- και η ΑΕΚ θέλει να συνεχίσει τη θετική παράδοση με τον Αστέρα Τρίπολης. Αμφίρροπα παιχνίδια σε Νέα Σμύρνη και Καυτανζόγλειο, ο ΠΑΟΚ στοχεύει σε επιστροφή στις νίκες με αντίπαλο τον Ολυμπιακό Βόλου στην Τούμπα.

Αποτέλεσμα περσινού αγώνα: 1-0
Tip: Δεν έχει σκοράρει η Ξάνθη στην έδρα του Εργοτέλη τα τελευταία τρία χρόνια.

Ηρακλής-Λάρισα

Ημέρα και ώρα: Σάββατο 18 Σεπτεμβρίου, 17:15
Γήπεδο: Καυτανζόγλειο Στάδιο

Προϊστορία: 18-3-3
Αποτέλεσμα περσινού αγώνα: 2-1
Tip: Την περίοδο 2008-09 η Λάρισα κέρδισε μετά από 26 χρόνια στο Καυτανζόγλειο τον Ηρακλή και τότε είχε στον πάγκο της το σημερινό προπονητή του "γηραιού", Μαρίνο Ουζουνίδη.

Καβάλα-Παναθηναϊκός

Σάββατο 18 Σεπτεμβρίου, 19:30
Γήπεδο: "Ανθή Καραγιάννη"
Προϊστορία: 4-6-8
Αποτέλεσμα περσινού αγώνα: 2-2
Tip: Πέρυσι ο Παναθηναϊκός είχε την πρώτη του απώλεια βαθμών στην Καβάλα (7η αγωνιστική), αφού μέχρι τότε μετρούσε μόνο νίκες στο πρωτάθλημα.

Κέρκυρα-Ατρόμητος

Ημέρα και ώρα: Κυριακή 19 Σεπτεμβρίου, 16:00
Γήπεδο: Παμπελοποννησιακό Στάδιο
Τηλεοπτική κάλυψη: ---
Προϊστορία: 1-0-0
Αποτέλεσμα περσινού αγώνα:---
Tip: Το Παμπελοποννησιακό έφερε γούρι στην πρεμιέρα στην Κέρκυρα, εκεί όπου κέρδισε την ΑΕΚ. Θα συμβεί το ίδιο και με τον Ατρόμητο;

ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός Βόλου

Ημέρα και ώρα: Κυριακή 19 Σεπτεμβρίου, 18:15
Γήπεδο: Γήπεδο Τούμπας
Προϊστορία: 6-2-0
Αποτέλεσμα περσινού αγώνα:----
Tip: Το 3-0 είναι το αγαπημένο σκορ νίκης του ΠΑΟΚ επί του Ολυμπιακού Βόλου όταν τον υποδέχεται στην Τούμπα. Το έχει φέρει στις 3 από τις 6 συνολικά νίκες του επί των Θεσσαλών.

Πανιώνιος-Αρης

Γήπεδο: Γήπεδο Νέας Σμύρνης
Προϊστορία: 26-12-9
Αποτέλεσμα περσινού αγώνα: 1-1
Tip: Το 4-0 είναι το μεγαλύτερο σκορ νίκης του Πανιωνίου σε αυτούς τους αγώνες και το πέτυχε την περίοδο 1961-62. Αντίστοιχα, για τον Αρη είναι το 0-3, που το σημείωσε μάλιστα δύο φορές, το 1959-60 και το 2007-08.

Πανσερραϊκός-Ολυμπιακός

Κυριακή 19 Σεπτεμβρίου, 18:15
Γήπεδο: Δημοτικό γήπεδο Σερρών
Προϊστορία: 4-11-8
Tip:
Ο Πανσερραϊκός έχει να κερδίσει στο γήπεδό του τον Ολυμπιακό για το πρωτάθλημα από το 1986, πέρυσι όμως κατάφερε να τον αποκλείσει από το Κύπελλο κερδίζοντάς τον 3-1 στις Σέρρες, αν και αγωνιζόταν στη Β' Εθνική κατηγορία.

ΑΕΚ-Αστέρας Τρίπολης

Κυριακή 19 Σεπτεμβρίου, 20:30
Γήπεδο: ΟΑΚΑ
Προϊστορία: 3-0-0
Αποτέλεσμα περσινού αγώνα: 2-0
Tip: Πάντα δύο γκολ σκοράρει η ΑΕΚ κατά του Αστέρα όταν τον υποδέχεται στο ΟΑΚΑ.