ΑΕΚ-ΧΑΪΝΤΟΥΚ 3-1

Posted by ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ 17.9.10

Με το δεξί ξεκίνησε την πρεμιέρα στους ομίλους για το Uefa Europa League η ΑΕΚ η οποία αντιμετώπισε στο ΟΑΚΑ την Κροατική Χαϊντουκ. Γρήγορος ρυθμός στον αγώνα με τις ομάδες να δημιουργούν φάσεις στις δυο εστίες και την ΑΕΚ να ανοίγει το σκορ στο 12' με ένα εντυπωσιακό γκολ του Ρέφικ Τζιμπούρ. Η απάντηση για τους Κροάτες ήρθε δεκαεπτά λεπτά αργότερα όταν και ισοφάρρησαν στο σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ίμπρισιτς έπειτα στο οποίο υπέπεσε ο Πάπα Ντιόπ. Στην επανάληψη οι παίκτες του Ντούσαν Μπάγιεβιτς παρουσιάστηκαν μεταμορφωμένοι στον αγωνιστικό χώρο και οι Κροάτες δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του παιχνιδιού. Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά, κέρδισε πέναλτι στο 48, στο οποίο αστόχησε ο Τζιμπούρ, όμως αυτό δεν την πτόησε. Στο 65' ο Σκόκο έκανε ένα μακρινό σουτ, η απόκρουση του τερματοφύλακα ήταν ασταθής κάτι που εκμεταλεύθηκε ο Νίκος Λυμπερόπουλος και έκανε το 2-1. Στην συνέχεια ο ρυθμός της ΑΕΚ έπεσε κάπως κάτι που προσπάθησαν να εκμεταλευτούν οι Κροάτες οι οποίοι ρίσκαραν για να βγουν στην επίθεση. Στο 89' ο Νάτσο Σκόκο έσπασε το τεχνητό οφσαϊντ και με πλασέ έκανε το 3-1 ενώ στις καθυστερήσεις το σκορ μπορούσε να πάρει διαστάσεις θριάμβου, όταν ο Λεονάρντο επιχείρησε σουτ από πλάγια θέση μέσα από την μεγάλη περιοχή, όμως η μπάλα κατάληξε άουτ.

ΑΕΚ (Μπάγεβιτς): Αραμπατζής, Δέλλας, Μανωλάς, Γιάχιτς, Καφές (74' Λεονάρντο), Λαγός, Ντιοπ, Μπερνς (70' Πατσατζόγλου), Σκόκο, Λυμπερόπουλος (92' Μπλάνκο), Τζιμπούρ

Χάιντουκ (Κοπλέποβιτς): Σούμπασιτς, Λιούμπισιτς, Μπούλιατ, Βέγιτς, Βούκουσιτς, Τομάσοφ (67' Όρεμους), Στρίνιτς, Μαλότσα, Μπούλκου (81' Τρέμποβιτς), Σαρμπίνι (61' Τσοπ), Ιμπρισιτς