Αποτελέσματα 30ης αγωνιστικής

Posted by ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ 27.4.09

Πλούσια ήταν η αγωνιστική σε γκολ καθώς σημειώθηκαν 31 τέρματα στους οκτώ αγώνες της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου. Ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύθηκε στη Φυλή και νίκησε τον Θρασύβουλο που αποχαιρετά τα γήπεδα της πρώτης κατηγορίας, ο ΠΑΟΚ τερμάτισε δεύτερος στην κανονική περίοδο έπειτα από την νίκη του επί του Πανσεραϊκού, ο Παναθηναϊκός που τερμάτισε τρίτος δεν δυσκολεύθηκε να πάρει την νίκη από τον ΟΦΗ, η ΑΕΚ έχασε βαθμούς στο Παγκρήτιο και αναδείχθηκε ισόπαλη με τον Εργοτέλη και η Λάρισα πέτυχε εύκολη εκτός έδρας νίκη επί του αδιάφορου Λεβαδειακού και πήρε το τελευταίο εισητήριο για τα play off. Στους υπόλοιπους αγώνες, ο Αρης αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, στην επανάληψη έκανε την μεγάλη ανατροπή, η οποίο ωστώσω δεν του έφερε το εισητήριο για τα play Off, κατάφερε όμως να διασκεδάσει τις εντυπώσεις με την νίκη του επί του Πανθρακικού στο Κλεάνθης Βικελίδης. ΑστέραςΤρίπολης και Πανιώνιος έπαιξαν δίχως άγχος σε έναν αγώνα με πολλά τέρματα που βρήκε νικητές τους φιλοξενούμενους, ενώ εντυπωσιακά έκλεισε το φετινό πρωτάθλημα η Skoda Ξάνθη με την νίκη επί του Ηρακλή σε έναν ακόμα αγώνα δίχως βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Αναλυτικά:

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ - ΛΑΡΙΣΑ 0-1

Πολύτιμη νίκη με την οποία εξασφάλισε την είσοδο της στα play off πέτυχε η Λάρισα στον εκτός έδρας αγώνα με τον Λεβαδιακό. Καλύτεροι σε όλο το μέρος του αγώνα οι Θεσσαλοί δεν δυσκολεύθηκαν απέναντι στον αδιάφορο Λεβαδειακό και πήραν την νίκη με γκολ του Μετίν στο 12'.

ΑΡΗΣ - ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ 3-2
Παρά το γεγονός ότι ο Αρης βρέθηκε πίσω στο σκορ με δυο τέρματα στο ημίχρονο, στην επανάληψη οι Θεσσαλονικείς παίζοντας ψυχομένα έκαναν την μεγάλη ανατροπή και ικανοποίησαν τον κόσμο τους παρά το γεγονός ότι δεν κατάφεραν να προκριθούν στα play off. Τα γκολ πέτυχαν οι:
Πόνσε (28'), Γήττας (45'+1') Πρίττας (63'), Κάμπορα (92', 94') -

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-2
Περισσότερο σαν αγγαρεία το είδαν το χθεσινό παιχνίδι και οι δυο ομάδες. Καλύτεροι οι ερυθρόλευκοι στο δεύτερο που πέτυχαν δυο γκολ με τους Ντάρμπισιρ 65' και Γκαλέτι 75' (πεν).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ - Α.Ε.Κ. 1-1
Ματς για γερά νεύρα εξελίχθηκε στα τελευταία λεπτά του αγώνα στο Παγκρήτιο. Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στο 84' με τον Εντίνιο για να ισοφαρήσει λίγο μετά ο Φραγκουλάκης στο 86' ενώ στο 89 οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία να πάρουν το ματς με το πέναλτι που αστόχησε ο Ισμαέλ Μπλάνκο.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠ. - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 3-4
Επτά γκολ σημειώθηκαν στην Τρίπολη και οι δυο ομάδες πρόσφεραν άφθονο θέαμα σε έναν αγώνα δίχως άγχος για καμία από τις δυο ομάδες. Τα γκολ πέτυχαν οι Μιλάνο 17, Γκονσάκα 26', Ρεκόμπα 27', Μαρσελάο 49', Τζαβέλλας 66', Μιλάνο 70', Γουνδουλάκης 73'.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - Ο.Φ.Η. 3-1
Οι φωνές που έβαλε ο Τεν Κάτε στην ανάπαυλα του αγώνα φαίνεται πως έπιασαν τόπο και οι πράσινοι πήραν μια άνετη νίκη επί του ΟΦΗ. Τα γκολ πέτυχαν οι Μάντζιος 52', Χριστοδουλόπουλος 62', Κοτσόφσκι 72', Κλεϊτον 76'.

SKODA ΞΑΝΘΗ - ΗΡΑΚΛΗΣ 4-1
Σε άλλο ένα παιχνίδι δίχως βαθμολογικό ενδιαφέρων η Skoda Ξάνθη επιβλήθηκε με 4-1 του γηραιού και διασκέδασε τις εντυπώσεις για την φετινή σεζόν. Τα γκολ πέτυχαν οι Αγκάλι 1', Σταθάκης 8', Κιντάνα 23', Σουάνης 48', Γιάντσης 75'.

Π.Α.Ο.Κ. - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 4-1
Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε ο ΠΑΟΚ την κανονική περίοδο σημειώνοντας το καλύτερο ρεκόρ συγκομιδής βαθμών την τελευταία 24ετία στην ιστορία του συλλόγου. Ο Δικέφαλος του Βορρά είναι πρώτος στην ειδική βαθμολογία των playOff και έχει το πλεονέκτημα του ενός βαθμού από τους διώκτες του. Τα γκολ πέτυχαν οι Ίβιτς 20(πεν), Αναστασάκος 38', Μπακαγιόκο 71' (πεν), Ανάκογλου 77, Λάκης 90' (πεν).