ΑΕΚ - ΖΕΝΙΤ 0-3

Posted by ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ 17.12.10

Με βαριά ήττα αποχαιρέτησε τον θεσμό η ΑΕΚ, η οποία αν και κυνηγούσε δυο αποτελέσματα, δεν κατάφερε να πάρει κάτι θετικό από τον χθεσινό αγώνα και έχασε από την καλύτερη Ζενίτ. Η ομάδα του Χιμένεθ ξεκίνησε με σύστημα 4-3-3 και ήταν καλύτερη στα πρώτα λεπτά και σίγουραμπορούσε να πετύχει κάτι καλύτερο στον χθεσινό αγώνα όταν έχασε την ευκαιρία να προηγηθεί στο σκορ με πέναλτι που κέρδισε ο Σκόκο στο 40' αλλά εκτέλεσε άστοχα ο Μπλάνκο και οι Ρώσσοι τρία λεπτά αργότερα πέτυχαν γκολ με τον Μπουχάροφ. Στο δεύτερο ημίχρονο αν και οι κιτρινόμαυροι έχασαν ευκαιρίες στο πρώτο τέταρτο, η Ζενίτ κατάφερε να διπλασίασει τα τέρματα της στο 67' με τον Ροσίνα και το ματς πήρε διαδικαστικό χαρακτήρα. Το σκόρ έληξε με 3-0 έπειτα από γκολ που πέτυχαν οι Ρώσσοι στο 88΄ με τον Ντενίσοφ.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Σάχα, Καράμπελας, Μανωλάς, Δέλλας (74' Ντιόπ), Γιάχιτς, Μάκος (80' Λεονάρντο), Καφές, Γκέντσογλου (55' Μπερνς), Σκόκο, Λυμπερόπουλος, Μπλάνκο

ΖΕΝΙΤ (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Μαλαφέεφ, Άλβες, Λόμπερτς, Λάζοβιτς (74' Χούσζτι), Μπουκάροφ (83' Κανουνίκοφ), Χουμπόκαν, Σιρόκοφ, Ρόσινα, Ζιριάνοφ (78' Ιόνοφ), Λούκοβιτς, Ντενίσοφ