Σάββατο... Θεσσαλονίκης, Κυριακή... Αθήνας. Έτσι μπορεί να "χωριστεί" η 14η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας, αφού το Σάββατο παίζουν οι τρεις της συμπρωτεύουσας, ενώ την Κυριακή ξεχωρίζουν τα παιχνίδια του Παναθηναϊκού, του Ολυμπιακού και της ΑΕΚ.

Γήπεδο: Πανθεσσαλικό Στάδιο
Τηλεοπτική κάλυψη: NOVA Διαιτητής: Μήτσιος (Ηπείρου)
Προϊστορία: 2-3-3 (Γκολ: 8-10)
Αποτέλεσμα περσινού αγώνα:----
Tip: Ο Άρης δεν έχει ακόμα ισοπαλία εκτός έδρας (2 νίκες και 4 ήττες), η μοναδική ομάδα που το έχει καταφέρει μαζί με τον Ολυμπιακό (οι "ερυθρόλευκοι" δεν έχουν ισοπαλία… γενικώς)

ΠΑΟΚ-Ηρακλής

Ημέρα και ώρα: Σάββατο 11 Δεκεμβρίου, 19:30
Γήπεδο: Γήπεδο Τούμπας
Τηλεοπτική κάλυψη: NOVA Διαιτητής: Σταθόπουλος (Αχαϊας)
Προϊστορία: 27-14-9 (Γκολ: 75-41)
Αποτέλεσμα περσινού αγώνα: 1-0
Tip: 7 σερί νίκες μετράει στην έδρα του ο ΠΑΟΚ επί του Ηρακλή. Μάλιστα, σε αυτά τα παιχνίδια έχει δεχθεί μόλις ένα γκολ. Τελευταία νίκη του Ηρακλή στην Τούμπα τη σεζόν 2002-03 (0-1).

Ξάνθη-Καβάλα

Ημέρα και ώρα: Κυριακή 12 Δεκεμβρίου, 15:00
Γήπεδο:
SKODA ΞΑΝΘΗ ARENA
Τηλεοπτική κάλυψη: ΝΕΤ Διαιτητής: Παππάς (Αθηνών)
Προϊστορία: 6-0-0 (Γκολ: 14-4)
Αποτέλεσμα περσινού αγώνα: 2-1
Tip: Οι 3 από τις 6 νίκες της Ξάνθης είναι με το ίδιο σκορ, 1-0.

Εργοτέλης-Κέρκυρα

Κυριακή 12 Δεκεμβρίου, 15:00
Γήπεδο: Παγκρήτιο Στάδιο
Τηλεοπτική κάλυψη: NOVA Διαιτητής: Ζαχαριάδης (Μακεδονίας)
Προϊστορία: 0-2-0 (Γκολ 2-2)
Tip: Τη χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος έχει μέχρι τώρα ο Εργοτέλης, με 18 γκολ παθητικό, τα 10 μάλιστα μέσα στην έδρα του.

Πανσερραϊκός-Πανιώνιος

Γήπεδο: Δημοτικό γήπεδο Σερρών
Τηλεοπτική κάλυψη: NOVA Διαιτητής: Τσινιάρης (Αθηνών)
Προϊστορία: 13-6-4 (Γκολ: 32-19)
Tip: Η πρώτη φορά που συναντήθηκαν οι δύο ομάδες στη μεγάλη κατηγορία ήταν τη σεζόν 1965-66. Σε εκείνο το παιχνίδι στις Σέρρες το σκορ ήταν 3-2, το μεγαλύτερο που έχει εμφανιστεί σε αυτά τα παιχνίδια και που επαναλήφθηκε την περίοδο 1982-83.

ΑΕΚ-Λάρισα

Ημέρα και ώρα: Κυριακή 12 Δεκεμβρίου, 17:15
Γήπεδο: ΟΑΚΑ
Τηλεοπτική κάλυψη: NOVA Διαιτητής: Καλόπουλος (Μακεδονίας)
Προϊστορία: 20-5-0 (Γκολ: 60-20)
Αποτέλεσμα περσινού αγώνα: 3-1
Tip: Συντριπτικά υπέρ της ΑΕΗ η προϊστορία, με τη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη της Ένωσης να έρχεται από τη σεζόν 2006-07, με 5-0. Η ΑΕΚ έχει στο… παλμαρέ της άλλες δύο "πεντάρες" κατά της Λάρισας: 5-1 το 1974-75 και 5-2 το 1990-91.

Ολυμπιακός-Ατρόμητος

Γήπεδο: «Γ. Καραϊσκάκης»
Τηλεοπτική κάλυψη: ΝΕΤ Διαιτητής: Θάνος (Γρεβενών)
Προϊστορία: 8-1-0 (Γκολ: 26-5)
Αποτέλεσμα περσινού αγώνα: 2-0
Tip: Η μοναδική μη ήττα του Ατρόμητου στην έδρα του Ολυμπιακού ήταν την περίοδο 1974-75 (1-1).

Αστέρας Τρίπολης-Παναθηναϊκός

Ημέρα και ώρα: Κυριακή 12 Δεκεμβρίου, 19:30
Γήπεδο: Γήπεδο Αστέρα Τρίπολης
Τηλεοπτική κάλυψη: NOVA Διαιτητής: Κάκος (Κέρκυρας)
Προϊστορία: 1-1-1 (Γκολ: 2-2)
Αποτέλεσμα περσινού αγώνα: 0-1
Tip: Κοντεύει να ολοκληρωθεί ο πρώτος γύρος και ο Αστέρας Τρίπολης εξακολουθεί να είναι η μοναδική ομάδα χωρίς να έχει πετύχει ακόμα νίκη στην έδρα του, με 3 ισοπαλίες και 3 ήττες σε σύνολο 6 αγώνων.