Αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής

Posted by ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ 8.2.10

Εύκολη νίκη πέτυχε ο Παναθηναϊκός στο Αλκαζάρ επί της Λάρισας όπως και ο Ολυμπιακός που νίκησε στο φαληρικό στάδιο τον Λεβαδειακό. Ισόπαλο ήρθε το ντέρμπι του Βορρά μεταξύ Ηρακλή και ΠΑΟΚ, ενώ η ΑΕΚ νίκησε την Ξάνθη στο ΟΑΚΑ. Σημαντική νίκη πέτυχε ο Καβάλα επί του ΠΑΣ και ο Ατρόμητος επί του Πανιωνίου ενώ εντυπωσιακό ματς από πλευράς θεάματος και σκορ είχαμε στον αγώνα Εργοτέλη-Αστέρα Τρίπολης. Την έκπληξη σημείωσε ο Πανθρακικός που νίκησε στο Κλεάνθης Βικελίδης τον Άρη σε έναν αγώνα που διακόπηκε στο ημίχρονο λόγο βροχόπτωσης και συνεχίστηκε 24ώρες αργότερα.

Αναλυτικά:
ΑΡΗΣ-ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ 0-2
Ο αγώνας που ξεκίνησε το Σαββάτο και τελείωσε την Κυριακή λόγο διακοπής εξ αιτίας της υψηλής βροχόπτωσης αποτελεί μια από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις του πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν και τις δυο μέρες με τον Παπουτσή στο 42’ και την επόμενη μέρα όπου συνεχίστηκε το παιχνίδι με τον Μπέτραντ στο 76’(πέν).

ΚΑΒΑΛΑ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 1-0
Επιστροφή στις νίκες για τους Αργοναύτες που νίκησαν τον ΠΑΣ με αυτογκόλ που πέτυχε ο Κότσιος στο 22’. Μοιρασμένο το παιχνίδι για τις δυο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο ενώ στο δεύτερο ο ΠΑΣ προσπάθησε περισσότερο ωστόσο δεν κατάφερε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης.

ΑΕΚ-SKODA ΞΑΝΘΗ 3-1
Νίκη με ανατροπή του σκορ πέτυχε η ΑΕΚ που δέχθηκε τέρμα στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης από τον Μπούκα. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πέρασαν στην αντεπίθεση και αρχικά ισοφάρισαν με τον Μπλάνκο στο 17΄ ενώ στο 45+1 με γκολ του Λεονάρντο βρέθηκαν μπροστά στο σκορ. Στο 79’ ο Μπλάνκο πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και σφράγισε την νίκη για την ΑΕΚ.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 1-0
Με ένα γκολ του Μπρίτο στο 55’ ο Ατρόμητος συνέχισε την επιτυχημένη του πορεία και νίκησε τον Πανιώνιο στο Περιστέρι. Καλύτεροι στο πρώτο οι γηπεδούχοι, πίεσαν δίχως αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο ημίχρονο.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 4-3
Εντυπωσιακό ματς στο Παγκρήτιο το οποίο είχε αδιάκοπο ρυθμό, πολλά γκολ και πλούσιο θέαμα. Τα γκολ πέτυχαν οι Φραγκουλάκης (7' (πεν.)), Μπούντιμιρ (12'), Χίμπλινγκερ (28'), Μπέτο (75') / Λαζαρίδης (17'), Καρέρα (58', 64')

ΗΡΑΚΛΗΣ-ΠΑΟΚ 1-1
Ισόπαλο ήρθε το ντέρμπι του Βορρά μεταξύ του Ηρακλή με τον ΠΑΟΚ. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν πρώτοι γκολ με τον Μουσλίμοβιτς στο 37’ όμως στην συνέχεια έμειναν με 10 παίκτες έπειτα από την αποβολή του Βίτολο και δέχθηκαν την πίεση των γηπεδούχων η οποία μετουσιώθηκε σε γκολ με τον Γιάντση στο 55’.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 5-1
Γκόλ και θέαμα συνδύασαν οι ερυθρόλευκοι στο φαληρικό στάδιο όπου επιβλήθηκαν με 5-1 του αδύναμου Λεβαδειακού. Το σκορ άνοιξε ο Μέλμπεργκ στο 19’ ενώ ο Ντάρμπισιρ στο 36’ διπλασίεσε τα τέρματα των γηπεδούχων. Στο 42’ ο Ταραλίδης μείωσε στο σκορ με δυνατό σου ενώ στην Επανάληψη ο Ντάρμπισιρ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 53’ και ανέβασε τον δέκτη του σκορ. Δυο τέρματα πέτυχε και ο Κώστας Μήτρογλου (83’, 93’) που αντικατέστησε τον Βρετανό επιθετικό.

ΛΑΡΙΣΑ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 0-3
Εύκολο απόγευμα πέρασε στην Λάρισα ο Παναθηναϊκός όπου πέτυχε την νίκη δίχως να αισθανθεί την πίεση των γηπεδούχων. Τα γκολ πέτυχαν οι Σισσε (45, 45+1) και Νίνης 82’.