Αποτελέσματα 16ης αγωνιστικής

Posted by ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ 7.1.10

Με πέντε βαθμούς ξέφυγε ο Παναθηναϊκός που είναι πρώτος στον βαθμολογικό πίνακα έπειτα από την νίκη του επί του Εργοτέλη, ενώ ο Ολυμπιακός γνώρισε την εντός έδρας ήττα από την ΑΕΚ . Σημανικές νίκες σημείωσαν η Λάρισα επί του Αστέρα Τρίπολης, ο Ηρακλής επί του Πανθρακικού, ο Άρης επί του Ατρόμητου στο Περιστέρι και ο ΠΑΟΚ επί του Πανιωνίου. Ισοπαλά ήρθαν τα παιχνίδια μεταξύ Καβάλας και Λεβαδειακού και Πας Γιάνινα-Skoda Ξάνθη.

Αναλυτικά:
ΛΑΡΙΣΑ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 1-0

Σημαντική νίκη πέτυχαν οι γηπεδούχοι με ένα γκολ του Κάσας στο 27 και με τους τρεις βαθμούς πήραν μια βαθμολογική ανάσα. Καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι, ενώ οι φιλοξενούμενοι «πάλεψαν» το παιχνίδι δίχως όμως να καταφέρουν να πάρουν ένα καλύτερο αποτέλεσμα.

ΚΑΒΑΛΑ-ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 2-2
Αν και οι δυο ομάδες σκόραραν από δυο φορές, δεν κατάφεραν να νικήσουν. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ με γκολ του Ονουάτσι στο 26’ ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρησαν με τον Μπαλβορίν στο 54’. Στο 66’ ο Ουάτσι πέτυχε το δεύτερο τέρμα του που έφερε μπροστά στο σκορ τους «αργοναύτες» όμως ο Ναπολεόνι στο 71’ χάρησε μια πολύτιμη ισοπαλία στην ομάδα του.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΑΡΗΣ 0-3
Την τύχη με το μέρος του είχε ο Άρης στο πρώτο ημίχρονο καθώς οι γηπεδούχοι πίεζαν για να πετύχουν κάποιο γκολ, αυτό το έκανε πράξη ο Τόνι Κάλβο στο 14’ και δέκα λεπτά αργότερα ο Κάμπορα(24’). Ο ίδιος παίκτης πέτυχε στο 70’ το τρίτο γκολ για την ομάδα του και το δεύτερο προσωπικό του.

ΗΡΑΚΛΗΣ-ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ 3-1
Με νίκη ξεκίνησε την χρονιά ο γηραιός που επικράτησε με 3-1 επί του Πανθρακικού. Οι γηπεδούχοι προβλημάτισαν με την απόδοση τους στο πρώτο ημίχρονο κατάφεραν όμως να πάρουν τρεις πολύτιμους βαθμούς. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 42 με τον Φαγιάρδο. Ενώ στην επανάληψη οι γηπεδούχοι σημείωσαν 3 τέρματα με τους Ηλιάδη 48’, Ιακόμπ 53’ και Μιλάνο στο 59’.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ-SKODA ΞΑΝΘΗ 0-0
Καμία ομάδα δεν κατάφερε να σημειώσει γκολ στα Ιωάννινα και αμφότερες δεν παρουσίασαν κάποιο αξιόλογο θέαμα επί του αγωνιστικού χώρου. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν καλές επιθετικές επιλογές ενώ οι φιλοξενούμενοι έκαναν μόλις μια ευκαιρία στα 90 λεπτά του αγώνα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 4-1
Παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το 8ο’λεπτό της αναμέτρησης έπειτα από το τέρμα που πέτυχε ο Φραγκουλάκης, οι πράσινοι ανέβασαν σταδιακά την απόδοση τους και πέτυχαν την ανατροπή με τον Σισέ να σκοράρει δυο φορές (26’. 66’) ενώ τα άλλα δυο τέρματα πέτυχαν οι Καραγκούνης (44’) και Λέτο (92’).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΑΕΚ 1-2
Δεν επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί στο χθεσινό ντέρμπι οι ερυθρόλευκοι και γνώρισαν την ήττα από την ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν ένα γκολ με τον Αβραάμ Παπαδόπουλο 26’ το οποίο αρχικά υπέδειξε ως οφσαϊντ ο επόπτης όμως ο διαιτητής σε συνεννόηση με τον τέταρτο θεώρησε πως δεν υπήρχε παράβαση και καταλόγησε το τέρμα στους γηπεδούχους. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση καθώς κατάφεραν να ισοφαρρήσουν με ένα γκολ του Σκόκο στο 33’ ενώ στο 40’ ο ίδιος παίκτης εκτέλεσε φάουλ αρκετά μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή και με ψιλοκρεμαστό σουτ «κρέμασε» τον Αντώνη Νικοπολίδη, ο οποίος ήταν εκτός εστίας. Οι ερυθρόλευκοι διαμαρτύρωνται για το ακυρωθέν γκολ του Τοροσίδη στο 86’ το οποίο λανθασμένα υποδείχθηκε ως επιθετικό φάουλ.

ΠΑΟΚ-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 1-0
Καλό ξεκινημα για τον ΠΑΟΚ στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος καθώς χάρη σε ένα όμορφο γκολ του Βλάνταν Ίβιτς στο 31’ νίκησε τον Πανιώνιο στην Τούμπα. Ο άσσος των γηπεδούχων είχε την ευκαιρία να σκοράρει 20 λεπτά νωρίτερα όταν εκτέλεσε πέναλτι, όμως νικήθηκε από τον Ανδριόλα.