Αποτελέσματα 21ης αγωνιστικής

Posted by ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ 9.2.09

Με νίκη συνέχισε την πορεία του στο πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός όπου το απόγευμα του Σαββάτου νίκησε στη Κομοτηνή τον γηπεδούχο Πανθρακικό. Νίκη που του δίνει προβάδισμα για την δεύτερη θέση σημείωσε ο Παναθηναϊκός στο ντέρμπι της αγωνιστικής επί του ΠΑΟΚ, ενώ η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει στις καθυστερήσεις τον βαθμό της ισοπαλίας μέσα στο Αλκαζάρ επί της τοπικής Λάρισας που προηγήθηκε στο σκορ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Σημαντική νίκη που του δίνει προβάδισμα στα play off σημείωσε ο Άρης επί του Πανιωνίου, ενώ η Skoda Ξάνθη έσπασε το σερί των 12 αγώνων δίχως νίκη και επιβλήθηκε με ευρύ σκορ επί του Λεβαδειακού. Σημαντικές εκτός έδρας νίκες πέτυχαν ο ΌΦΗ επί του Θρασύβουλου και ο Ηρακλής επί του Εργοτέλη ενώ νίκη που τον βγάζει από τις περιπέτειες για την παραμονή πέτυχε στην Τρίπολη ο τοπικός Αστέρας επί του Πανσεραϊκού.

αναλυτικά:

SKODA ΞΑΝΘΗ - ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 4-0
Έσπασε το ρόδι η Skoda Ξάνθη και έπειτα από 12 αγωνιστικές κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης απέναντι στον Λεβαδειακό που δεν προέβαλε ιδιαίτερη αντίσταση. Τα γκολ για τους νικητές πέτυχαν οι Παππάς στο 37' ενώ ο Ντόσεκ έκανε χατ τρικ στο 39', 73' και 84'.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - Π.Α.Ο.Κ. 3-0
Παράσταση για έναν ρόλο είχαμε στο ντέρμπι της αγωνιστικής με τους πράσινους να παίρνουν μια εύκολη νίκη στο δεύτερο ημίχρονο. Για τους γηπεδούχους πέτυχε δυο γκολ ο Λουκάς Βύντρα στο 49' και 55' και ένα τέρμα ο Βαγγέλης Μάτζιος στο 58'.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠ. - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 3-0
Σπουδαία νίκη πέτυχε ο γηπεδούχος Αστέρας Τρίπολης επί του Πανσερραϊκού που διατηρεί μαθηματικές ελπίδες για να παραμείνει στην κατηγορία. Η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου άνοιξε το σκορ στο 19' Με τον Καούνο και διπλασίασε τα τέρματα της με τον Μαρσελάο στο 49' ενώ στο 87' ο ίδιος ποδοσφαιριστής ήταν εύστοχος σε χτύπημα πέναλτι.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ - ΗΡΑΚΛΗΣ 0-1
Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε ο Γηραιός και με αυτούς τους 3 βαθμούς απομακρύνεται από την επικίνδυνη ζώνη. Ο Εργοτέλης παρουσιάστηκε αρκετά αδύναμος και ενδεχομένος να μπει σε προβλήματα στην συνέχεια. Το γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχε ο Παπαστεργιανός στο 52'.
ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ - Ο.Φ.Η. 1-2
Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο ΟΦΗ που του επιτρέπει να ελπίζει σε παραμονή του στην κατηγορία. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δυο τέρματα στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης με τον Στόλιτσα στο 6' και τον Πόποβιτς στο 36' χτύπημα πέναλτι, για το οποίο υπάρχουν έντονες διαμαρτυρίες προς τον διαιτητή Ντάντη από τους γηπεδούχους. Ο Θρασύβουλος μείωσε στο σκορ στο 86' με τον Κοζλεϊ.

ΑΡΗΣ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 1-0
Σημαντική νίκη πέτυχε ο Άρης στο Κλεάνθης Βικελίδης η οποία του έδωσε προβάδισμα για πρόκριση στα Play Off. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 15' με τον Γιάχιτς ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να προβάλλουν σημαντική αντίσταση και να σημειώσουν κάποιο τέρμα.

ΛΑΡΙΣΑ - Α.Ε.Κ. 1-1
Όμορφο παιχνίδι παρακολούθησαν οι θεατές στις κερκίδες του Αλκαζάρ. Καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι αλλά κατάφεραν να βρουν δίχτυα στο 90' με τον Φωτάκη, ενώ οι φιλοξενούμενοι γλίτωσαν από το σοκ με το γκολ που πέτυχε ο Τζιμπούρ στο 91'.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-2 Εύκολο απόγευμα είχε στην Κομοτηνή όπου προηγήθηκε με δυο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο και μετάτρεψε σε τυπική διαδικασία την επανάληψη. Ο Φερνάντο Μπελούτσι στο 27' και ο Λουτσιάνο Γκαλέτι στο 45' ήταν οι σκόρερ των νικητών.