Αποτελέσματα 30ης Αγωνιστικής

Posted by ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ 21.4.08

Αρκετές συγκινήσεις και συναρπαστικά παιχνίδια όπου σημειώθηκε νέο ρεκόρ τερμάτων (33) μας επιφύλαξε η τελευταία αγωνιστική της φετινής περιόδου. Ο Ολυμπιακός παίζοντας καλό ποδόσφαιρο στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού νίκησε τον Ηρακλή και τερμάτισε πρώτος. Η ΑΕΚ με δυο εντυπωσιακά σε εκτέλεση τέρματα των Ριβάλντο και Μπλάνκο, επιβλήθηκε του Αστέρα Τρίπολης ο οποίος έμεινε εκτός των Play Off τερματίζοντας στην 7η Θέση. Ο Παναθηναϊκος έκλεισε με νίκη την τελευταία αγωνιστική επί του υποβιβασμένου Απόλλωνα Καλαμαριάς. Η Λάρισα αν και βρέθηκε με τρία τέρματα πίσω στο σκορ έκανε την μεγάλη ανατροπή όμως δεν κατάφερε να μπει στα PlayOff έπειτα από την νίκη του Πανιωνίου επί του Ατρομήτου που έστειλε τους Περιστεριώτες στην δεύτερη κατηγορία. Την παραμονή του εξασφάλισε ο Λεβαδειακός σε ένα παιχνίδι με την Βέροια που σημειώθηκαν οκτώ τέρματα όπως και ο Εργοτέλης που δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στην αδιάφορη Skoda Ξάνθη. Τέλος ο Άρης στον τελευταίο αγώνα τις κανονικής περιόδου νίκησε τον ΟΦΗ.

Αναλυτικά:
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘ. 2-1
Ο Πανιώνιος με δυο γκολ του Λάμπρου Χούτου(71', 83πεν) νίκησε 2-1 τον Ατρόμητο και "καπάρωσε" την 5η θέση μετά την ήττα του Αστέρα Τρίπολης απο την ΑΕΚ.

ΑΡΗΣ - Ο.Φ.Η. 2-0
Με νίκη έκλεισε την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος ο Άρης που επικράτησε με 2-0 του ΟΦΗ στο Κλεάνθης Βικελίδης. Το σκορ άνοιξε στο 60' ο Χαβίτο ενώ οκτώ λεπτά αργότερα ο Κόκε έγραψε με πλασέ το τελικό 2-0.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ - ΒΕΡΟΙΑ 5-3
Εντυπωσιακής έκτασης νίκη πέτυχε ο Λεβαδειακός στην τελευταία αγωνιστική και
θα δώσει το παρών στο επόμενο πρωτάθλημα. Τα τέρματα πέτυχαν οι Ανδράλας 12',18' ,Λεονάρντο 17'(πεν), 52', Διαμάντης 49'(αυτ), Ερέρα 73', Ντιμπαλά 77.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛ. - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1-3

Αήτητοι έφυγαν φέτος από την συμπρωτεύουσα οι πράσινοι καθώς στην τελευταία αγωνισιτκή του πρωταθλήματος σημείωσαν νίκη με 1-3 επί του Απόλλωνα Καλαμαριάς που αποχαιρέτησε την πρώτη κατηγορία.

Α.Ε.Κ. - ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠ. 2-0
Αν και ξεκίνησε νωθρά τον αγώνα, η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης επί του Αστέρα Τρίπολης, ο οποίος αν και αποτέλεσε την έκπληξη του φετινού πρωταθλήματος τερμάτισε τελικά έβδομος και μένει εκτός playoff. Το σκορ του αγώνα άνοιξε ο Ριβάλντο στο 43' ενώ στο 56' ο Μπλάνκο με ανάποδο ψαλίδι σημείωσε το δεύτερο τέρμα των κιτρινόμαυρων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΗΡΑΚΛΗΣ 3-1

Πραγματοποιώντας αρκετά καλή εμφάνιση στα πρώτα 60 λεπτά του αγώνα, ο Ολυμπιακός έφτασε στην νίκη επί του Ηρακλή. Δυο τέρματα για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Κώστας Μήτρογλου (26. 39') ενώ στο 50' ο Τζόρτζεβιτς σημείωσε το τρίτο τέρμα των ερυθρόλευκων. Για τον Ηρακλή που πήρε την πρωτοβουλία στον αγώνα για περίπου 20 λεπτά στο διάστημα 60-80 πέτυχε τέρμα ο Μαλαγκουένο στο 61'.

ΛΑΡΙΣΑ - Π.Α.Ο.Κ. 4-3
Αν και βρέθηκε με 3 τέρματα πίσω στο σκορ, η Λάρισα κατάφερε την μεγάλη ανατροπή σημειώνοντας νίκη επί του ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Γ.Δώνη αν και δεν κατάφερε να βγει στα PlayOff παρουσίασε ένα εξαιρετικό σύνολο αποτελούμενο από ταλαντούχους ποδοσφαιριστές. Τα τέρματα πέτυχαν οι: Αθ ανασιάδης 5', 42', Μπαλάφας 30', Κότσιος 45+2', Μέτιν 59', Ζουράφκσι 65' (πεν), 72(πεν).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ - SKODA ΞΑΝΘΗ 2-0
Πραγματοποιόντας έναν καλό β' γύρο η ομάδα του Ηρακλείου κατάφερε να πάρει την νίκη στην τελευταία αγωνιστική επί της Skoda Ξάνθης και να παραμείνει στην πρώτη κατηγορία. Τα τέρματα πέτυχαν οι Τζούνιορ 30' (πεν), Βακουφτής 39'.