Αποτελέσματα 29ης αγωνιστικής

Posted by ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ 14.4.08

Συναρπαστική εξέλιξη είχαν τα περισσότερα ματς στην προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος, στην οποία σημειώθηκαν 30 τέρματα. Ο Ολυμπιακός με χατ τρικ του αρχηγού του είχε εύκολο έργο στα πηγάδια απέναντι στην Skoda Ξάνθη, την ίδια ώρα που η ΑΕΚ συνέτριβε με 4-0 τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα ενώ ο Παναθηναϊκός με ένα εκπληκτικό σε εκτέλεση σουτ του Καραγκούνη επιβλήθηκε του ΑΡΗ. Τον βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκαν Βέροια και Ατρόμητος όμως η τοπική ομάδα υποβιβάστηκε και μαθηματικά στην β' εθνική. Το σκορ της αγωνιστικής πέτυχε ο Ηρακλής επί του Απόλλωνα Καλαμαριάς, ο οποίος και αυτός θα ακολουθήσει την Βέροια στην δεύτερη κατηγορία. Μεγάλες μάχες γίνονται για την 5η θέση που οδηγεί στα Play Off. Ο Αστέρας Τρίπολης έχασε μεγάλη ευκαιρία να εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρόκριση του μιας και η εντός έδρας ήττα του με τον Λεβαδειακό τον βάζει σε περιπέτειες. Σημαντική νίκη πέτυχε ο Πανιώνιος επί του ΟΦΗ στην Κρήτη, ενώ η Λάρισα με την νίκη της επί του Εργοτέλη διατήρησε τις ελπίδες της για την είσοδο στα Play-Off.

Αναλυτικά:
Ο.Φ.Η. - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 1-2
Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 7ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Πανιώνιος κατάφερε να κάνει την μεγάλη ανατροπή και να διατηρήσει τις ελπίδες του για είσοδο στα Play Off. Τα τέρματα πέτυχαν οι : Πόποβιτς 7', Χούτος 8', Φερνάντεζ 80',

ΒΕΡΟΙΑ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘ. 1-1
Μέτριο θέαμα παρουσίασαν οι δυο ομάδες με την Βέροια να αποχαιρετά την 1η Εθνική και τον Ατρόμητο να μπαίνει σε περιπέτειες. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Ζέλσον στο 52' ενώ στο 56' ο Ρόβας ισοφάρρησε για την ομάδα του Περιστερίου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΑΡΗΣ 1-0
Μεγάλη ένταση υπήρχε στις εξέδρες του γηπέδου στην Λεωφόρο Αλεξάνδρας ενώ δεν υπήρχε η ανάλογη ανταπόκριση εντός του αγωνιστικού χώρου. Οι πράσινοι κατάφεραν να πάρουν την νίκη στο 74' με ένα εκπληκτικό σουτ του Γιώργου Καραγκούνη.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠ. - ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 1-2
Νίκη "σωτηρίας" για τον Λεβαδειακό μέσα στην Τρίπολη, που επικράτησε με 2-1 του Αστέρα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ με αυτογκόλ του Φυτανίδη στο 4ο λεπτό. Στο 89' ο Μασάντο ισοφάρισε για τον Αστέρα, όμως τρία λεπτά αργότερα ο Ντιμπαλά σκόραρε και έγραψε το τελικό 1-2.

ΗΡΑΚΛΗΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ. 5-2
Και μαθηματικά εξασφάλισε την παραμονή του ο Ηρακλής έπειτα από την νίκη που πέτυχε επί του Απόλλωνα Καλαμαριάς, ο οποίος αποχαιρέτησε και μαθηματικά την 1η κατηγορία. Τα τέρματα πέτυχαν οι Μάρκες 8', Κομβολίδης 43', Μπάρκογλου 49', Γκονσάλβες 71', Άαρον 76', Γιάντσης 83', Άαρον 89'.

Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ε.Κ. 0-4

Συνέχεια των καλών εμφανίσεων για την ΑΕΚ και σε αυτή την αγωνιστική που υποχρέωσε τον ΠΑΟΚ σε μια βαριά εντός έδρας ήττα. Τα τέρματα των "κιτρινόμαυρων" πέτυχαν οι Παπασταθόπουλος (20΄), Μπλάνκο (23΄), Λυμπερόπουλος (25΄) και Καλόν (82΄). Έντονες ήταν οι αντιδράσεις των οπαδών του Δικεφάλου του Βορρά προς τον Φερνάντο Σάντος.

SKODA ΞΑΝΘΗ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-4
Με τρια τέρματα του αρχηγού του, που πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση στο πρωτάθλημα, ο Ολυμπιακός πέρασε από τα πηγάδια. Πολύ καλό ποδόσφαιρο έπαιξαν οι ερυθρόλευκοι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Τα γκολ πέτυχαν οι Ζεβλάκοφ 30', Τζόρτζεβιτς 38', 49', 52' ενώ για τους γηπεδούχους σκόραρε ο Λαμπριάκος στο 53'.

ΛΑΡΙΣΑ - ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 3-2

Το πλέον συναρπαστικό παιχνίδι της 29ης αγωνιστικής ήταν μεταξύ της Λάρισας και του Εργοτέλη. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 28' λεπτό με τον Τζούνιορ, για να ισοφαρρήσουν οι "βυσσινί" στο 52' με τον Μέτιν. Στο 62' ο Ογκουνσότο έβαλε ξανά τον Εργοτέλη μπροστά σκόρ, όμως στο 68΄ η ΑΕΛ ισοφάρησε με αυτογκόλ του Γιαλούση. Την νίκη για τους βυσσινί έφερε το τέρμα που πέτυχε ο Πάρα Φακούντο στο 80' λεπτό.