Pre Game 19η αγωνιστική

Posted by ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ 21.1.11

Στη Νέα Σμύρνη διεξάγεται το σημαντικότερο παιχνίδι της 19ης αγωνιστικής, εκεί όπου ο Πανιώνιος θέλει να δώσει συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα, φιλοξενώντας τον Παναθηναϊκό που προέρχεται από ήττα και… γκρίνια στο κύπελλο. Στην Τρίπολη ταξιδεύει ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός, ενώ ΑΕΚ και ΠΑΟΚ αγωνίζονται εντός έδρας, υποδεχόμενοι Ολυμπιακό Βόλου και Ξάνθη αντίστοιχα.

Αποτέλεσμα περσινού αγώνα:---
Tip: Απόλυτα ισορροπημένο τε ρεκόρ της Κέρκυρας εντός έδρας (3-3-3), ενώ η Λάρισα ψάχνει ακόμα την πρώτη της νίκη μακριά από την έδρα της (3 ισοπαλίες και 6 ήττες ο μέχρι τώρα απολογισμός).

Αποτέλεσμα περσινού αγώνα: 1-0
Tip: Απίστευτο -σχεδόν- αυτό που συμβαίνει την τελευταία δεκαετία σε αυτό το ζευγάρι. Τα 8 από τα 9 πιο πρόσφατα παιχνίδια στην Τούμπα έχουν λήξει με σκορ 1-0 ή 0-1 (για την ακρίβεια 7 νίκες για τον ΠΑΟΚ με 1-0 και 1 για την Ξάνθη με 0-1).

ΑΕΚ-Ολυμπιακός Βόλου
Ημέρα και ώρα: Σάββατο 22 Ιανουαρίου, 19:30Γήπεδο: ΟΑΚΑ
Διαιτητής: Μάνταλος (Αθηνών)
Προϊστορία: 8-0-0 (Γκολ: 24-6)
Tip: Η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη της ΑΕΚ ήρθε στο πρώτο τους παιχνίδι, την περίοδο 1967-68, με 5-1

Καβάλα-Ηρακλής
Ημέρα και ώρα: Κυριακή 23 Ιανουαρίου, 15:00
Γήπεδο: «Ανθή Καραγιάννη»
Διαιτητής: Σπάθας (Πειραιά)
Προϊστορία: 10-4-3 (Γκολ: 20-8)
Tip: Η Καβάλα μετράει μόνο νίκες επί του Ηρακλή στις 5 πιο πρόσφατες αναμετρήσεις τους (πάντα στην Καβάλα), από το 1996 έως το 2010.

Πανσερραϊκός-Ατρόμητος
Ημέρα και ώρα: Κυριακή 23 Ιανουαρίου, 17:15
Γήπεδο: Δημοτικό γήπεδο Σερρών
Τηλεοπτική κάλυψη: ΝΟVA
Διαιτητής: Τριτσώνης (Αθηνών)
Προϊστορία: 3-1-1 (Γκολ: 12-4)
Tip: 12 βαθμούς έχει κερδίσει φέτος ο Πανσερραϊκός στην έδρα του (σύνολο 16), ενώ ο Ατρόμητος 8 εκτός έδρας (σύνολο 22).

Αστέρας Τρίπολης-Ολυμπιακός
Γήπεδο: Γήπεδο Αστέρα Τρίπολης
Διαιτητής: Κουκουλάκης (Ηρακλείου)
Προϊστορία: 1-0-2 (Γκολ: 2-4)
Αποτέλεσμα περσινού αγώνα: 1-3
Tip: Δεύτερη επίσκεψη του Ολυμπιακού στην Τρίπολη για φέτος, αφού είχε προηγηθεί ο αγώνας κυπέλλου, όπου οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 0-1.

Εργοτέλης-Άρης
Γήπεδο: Παγκρήτιο Στάδιο
Τηλεοπτική κάλυψη:
Διαιτητής: Τσινιάρης (Αθηνών)
Προϊστορία: 1-2-2 (Γκολ: 4-3)
Αποτέλεσμα περσινού αγώνα: 0-0
Tip: Ο Άρης έχει τη χειρότερη επίθεση του πρωταθλήματος (μαζί με τον Πανιώνιο), έχοντας πετύχει μόλις 11 γκολ σε 18 αγώνες. Ο Εργοτέλης έχει πετύχει 17.

Πανιώνιος-Παναθηναϊκός
Ημέρα και ώρα: Κυριακή 23 Ιανουαρίου, 19:30
Γήπεδο: Γήπεδο Νέας Σμύρνης
Διαιτητής: Κάκος (Κέρκυρας)
Προϊστορία: 5-17-27 (Γκολ: 39-90)
Αποτέλεσμα περσινού αγώνα: 0-2
Tip: Καλύτερο σερί αποτελεσμάτων για τον ΠΑΟ από το 1994 έως το 2002, με 7 σερί νίκες (ανάμεσά τους και ένα εντυπωσιακό 0-6), για τον Πανιώνιο η περίοδος 1977-1987, όπου μπορεί να κέρδισε μόνο μία φορά, αλλά επίσης έχασε μόνο μια φορά (8 ισοπαλίες σε 10 παιχνίδια!).